merk) te zien, terwyl het geheel wordt omgeven door bloem ranken en twee vrouwenfiguren. Nieuwsgierig geworden, maar ook omdat de tekst op de foto niet te lezen was, togen we naar Hoorn. Daar was het paneel spoedig gevonden Het meet ongeveer 140 x 70 cm. Het centrale gedeelte is uit gevoerd in grisaille; de bloemguirlandes - met vooral tulpen en anjers - in kleur. Het schip is van een houtkoper. Mensen zijn bezig de lading aan land te brengen. Onder het schip zien we een cartouche met enkele rijmregels. De tekst van het overigens kreupele gedichtje maakt veel duidelijk: "Wanneer Vaal-hen aan 't Noortsche strant Zijn krop met boomen heeft gelaan Zoo vliegtse weder naar Hollant En doet dat rijsen tot de Maan. Pieter Jansz. Vaalhen, houtcop.in Hoorn Met Ammetje Pieters sijn huysvrou." Anno 1657 Het afgebeelde schip is een "Hoornse Fluyt", genaamd naar de eigenaar:"De Vale Hen". Op de spiegel van het schip is bovendien een grijze kip afgebeeld. Het monogram bevat de letters P.V.H. In Hoorn is een straat genoemd naar de houtkoper. De stad was in de 17e en 18e eeuw een bekende stapelplaats voor hout uit Noorwegen. Dat de stapels "tot de Maan" rezen, is alleen maar terwille van het rijm. Navraag aan het bureau van het museum leverde de informatie op dat het hier gaat om een Hoorns glas. Hoe en wanneer het in De Rijp verzeild is geraakt, is niet te achterhalen. Men denkt aan vererving. In het museumarchief staat het geregistreerd als schenking door de heer Cornelis Johannes Karei van Aalst in 1938. Deze geboren Horinees was een bekend kunstverzamelaar. Schatrijk en van 1913 tot 1934 president-directeur van de Nederlandse Handelmaatschappij. In 1939 overleed de heer Van Aalst in zijn kasteeltje "Het Huis Hoevelaken" te Hoevelaken. In Hoorn is ook naar hem een straat vernoemd. Navraag in De Rijp maakte duidelijk dat het paneel tijdens

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 9