Nog 'n Rijper Glas? De "Stichting Behoud Rijper Glazen" ziet zich voor de zware opgave gesteld een bedrag van 135.000 bijeen te brengen als aandeel in de restauratiekosten van de ramen in de Grote Kerk, een belangrijk eeuwenoud nationaal cultuurbezit binnen onze gemeente. Met enthousiasme en vindingrijkheid worden di verse acties ondernomen om het gestelde doel te bereiken. Aan glazenier Rutger W. Bogtman te Haarlem is in overleg met Monumentenzorg de conservering van dit erfgoed toevertrouwd. Ook in het verleden is men zich van de noodzaak van goed beheer bewust geweest. Al meer dan honderd jaar geleden, in de jaren 1877-1884, heeft het atelier F.Nicolas te Roermond met veel zorg een restauratie uitgevoerd. Kort na de tweede wereldoorlog kregen de Rijper glazen opnieuw een grondige beurt, ditmaal onder leiding van Toon Berg te Dordrecht. Deze had op dit gebied ervaring opgedaan bij het resataure- ren van de beroemde Goudse glazen, door het atelier "Het Prinsenhof" van Jan Schouten te Delft, waar hij was opgeleid. De actualiteit van de huidige restauratie bracht mij er toe, me eens te verdiepen in de geschiedenis van de glas schilderkunst. Over dit onderwerp kreeg ik onder meer een boekje in handen, getiteld "Nederlandse glasschilders", uit gegeven in 1944. De auteur, Willem Bogtman, was zelf glaze nier en stichter van het bedrijf in Haarlem, dat thans door zijn kleinzoon wordt voortgezet en dat belast is met het res taureren van de monumentale glazen van De Rijp en Schermer- horn. In het boek worden enkele bladzijden gewijd aan onze Rijper glazen. De schrijver vermeldt hierbij tevens dat van de ge schilderde kerkramen van vóór de grote branddie groten deels verloren gingen, nog enkele fragmenten, onder andere wapenpaneeltjes, aanwezig zijn in de Grote Kerk te Haarlem. Het meest trof mij echter de vermelding, mét foto, van een 17e eeuws gebrandschilderd glaspaneel, afkomstig uit een woonhuis in De Rijp en thans behorend tot de collectie van het Westfries Museum te Hoorn. In de 17e eeuw kwamen in particuliere woningen wel vaker ge brandschilderde glazen of medaillons voor. Het hier beschre ven paneel is gemaakt in 1657. Het vertoont een schip met daaronder een tekst. Boven het schip is een monogram (huis-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 7