48 VOORJAARSEXCURSIE GING NIET DOOR aanwezige gebouwen waarin vee werd gehouden. Dat waren be halve de karakteristieke Noordhollandse stolpboerderijen (tij dens de 2e wereldoorlog stonden er nog 19) ook de langhuis- stolpen op Noordeinde 18 en 32 en de zgn. hooihuizen, waar onder Noordeinde 58 en 74. Er waren er destijds wel 20. En dan nog negen vijzelbergen. Hoewel de boerenbedrijvigheid vrijwel is verdwenen uit het dorp, biedt een blik langs de Achtersloot nog een schilder achtig geheel. Dat bekijken we van de Kerkebrug en eventueel van de noordkant van het dorp." Aldus de opwekking van Jan Blaauw, mee te doen aan de zomeravondwandeling door Grootschermer. Dat meedoen staat open voor iedereen, dus ook voor niet- leden van onze vereniging. Bij de voorbereiding van de wandeltocht, door Neeltje en Al- dert Pilkes is ook gebruik gemaakt van informatie door Dirk Wiedijk en Cees van Trui jen. Hopelijk wandelen zij eveneens mee om ter plekke nog bijzonderheden te vertellen. De wandeling eindigt met een kopje koffie in de kerk, die uit 1672 dateert en in 1978 grondig is gerestaureerd. Het orgel, gerestaureerd in 1978-1980, is gebouwd in 1864 door orgelbouwer F.Naber te Deventer. Het heeft 550 metalen en houten pijpen en kenmerkt zich door mooie fluitstemmen. Hope lijk krijgen we die ook te horen. De preekstoel is afkomstig uit de kerk die voor 1762 op de zelfde plaats heeft gestaan. De kansel is voorzien van fraai snijwerk met bijbelse voorstellingen, zoals de Verspieders van Kanaan, Bileam en de ezel, en de wegvoering in Babylo nische ballingschap. De heer J.Vogel is bereid gevonden een uiteenzetting te geven over een en ander. Het bestuur heeft in zijn vergadering van 26 april jl. moeten besluiten de voorjaarsexcursie naar Schokland en de Batavia niet te laten doorgaan. Er hadden zich uiteindelijk slechts 27 deelnemers opgegeven, terwijl er 50 nodig waren om de prijs van 60 per deelnemer te kunnen handhaven. Vermoedelijk heeft de omstandigheid dat velen reeds een be zoek aan de Batavia hebben gebracht mede een rol gespeeld in de geringe aanmelding.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 6