Zomeravondwandeling 46 Op vrijdag 25 juni houden we onze inmiddels traditioneel geworden zomeravondwandeling. Deze keer in Grootschermer. De opzet van onze zomeravondwandelingen is nader kennis te maken met de plaatselijke monumenten en andere bijzonderheden, die te maken hebben met landschap, bouwkunst en folklore. De praktijk heeft ons geleerd dat ook dorpsgenoten tijdens zo'n zomeravondwandeling bijzonderheden vernemen, waarvan zij na de wandeling zeggen:"Ik heb toch weer wat nieuws geleerd over mijn eigen dorp". Maar dat geldt uiteraard niet alleen bewo ners van het betreffende dorp. Zo denkt U, al lezende, misschien wel"Grootschermernou daar heb je het gauw bekeken: het raadhuis en de kerk en dan heb je het op monumentengebied wel gehad..." Mis! Kijk maar eens wat Jan Blaauw (van Noordeinde) over het aloude "Knikkerdorp" weet te vertellen: "De hoofdstraat van het dorp is gelegen op een van de dijkjes die zo omstreeks het jaar 1000 rondom een deel van 't Scher mereiland waren opgeworpen. De naam "Schermer" (Scirmere) komen we tegen in een akte uit 1063, waarin staat dat de kerk van Schermer een dochterkerk is van de kerk te Heiloo. Het oude dorp Schermer lag echter niet op de plaats waar nu Grootschermer ligt, maar langs de Gouw tot aan de plek waar nu molen De Havik staat en waar eertijds de kerk van Schermer stond Naderhand zijn de bewoners van Schermer meer naar het weste lijk gelegen dijkje getrokken, waarschijnlijk als gevolg van bo demdaling van het land langs de Gouw. Het aldus ontstane nieuwe "Schermer" splitste zich in "'t Suutende van Scher mer" en Noord-Schermer, wat zich uitstrekte naar Schermer- horn, dat aanvankelijk alleen "de Horn" heette. Noord-Schermer is grotendeels verdwenen. Wat er overbleef groeide vast aan Zuid-Schermer. De twee "bannen" (rechtsge bieden) werden in de Franse tijd samengevoegd tot "gemeente Zuid- en Noord-Schermer. Het voormalige Zuid-Schermer ging Grootschermer heten. De rechthuizen van Zuid- en Noordscher mer werden in de jaren 1938-'39 eveneens samengevoegd. De muurankers vertellen uit welke jaren ze dateren. Het deel uit 1639 is ontworpen door Anthony van der Nijs. Van 't voor malige rechthuis uit 1652 is de bouwmeester niet bekend. In 1841 telde Grootschermer 29 boerenbedrijven. Tijdens de zo meravondwandeling kunnen we kennismaken met de ook nu nog

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 4