De "Kraak" in Grootschermer NOMES DOOR DE EEUWEN HEEN VERZET OP HET SCHERMEREILAND co ningetjes van wijlen Henk Tol. Mede daardoor is de nieuwe druk een posthume hulde aan deze veelzijdige Beemster kunstenaar. Bij intekening zijn reeds 700 exemplaren van het boek verkocht. Het zal van 17 juli af in de boekhandel (ook bij Els Kok) ver- krij baar zijn. De prijs is 49,50. In 1991 verscheen het familieboek "Nomes door de eeuwen heen". H<_t bevindt zich in onze bibliotheek en bevat onder meer een aantal beschrijvingen van leden uit het geslacht Nomes dat sinds ca. 1630 tot midden vorige eeuw in De Rijp woonde. De oudste telg, zekere Dirck Nomis, werd omstreeks 1560 te Graft geboren en overleed er 11 maart 1615. In de vorige eeuw verdwenen de Nomesen van lieverlee uit De Rijp, waarschijnlijk mede als gevolg van de slechte economische omstandigheden. Ze verhuisden onder andere naar St.-Maarten, Katwoude en Purmerend. Op dit 123 pagina's tellende boekwerk is dit voorjaar een ver volg van 19 pagina's verschenen met aanvullingen en verbete ringen. Ook dat is te raadplegen in onze bibliotheek, in het Grafter raadhuis. verteld door Kees Huisman "De kraak in Grootschermer was veel moeilijker dan die in Schermerhornwaar secretaris Klippel ons zo schitterend had geholpen"(zie Chronyke jrg 9, pag 26 e.v.-red.). "In Grootschermer zat een foute burgemeester, die als enige beschikte over de sleutels van het raadhuis en de kluis. We wisten dat daarin de persoonsbewijzen lagen en het bevol kingsregister. Op de vastgestelde avond hebben we ons aan de woning van de burgemeester vervoegd en zodra de deur werd opengedaan, zijn we met een groep naar binnen gegaan. Een van ons zei:"We zijn van de illegaliteit en we verlangen van u dat u met ons meegaat naar het gemeentehuis". Woorden van die strekking. Hij ging mee. Een paar van onze groep, gewapend, bleven ach ter in de woning. Willem Woestenburg en ik, met de burge meester tussen ons in, zijn op de fiets naar het gemeentehuis gereden. Daar stonden ook enkelen van onze groep, verdekt

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 23