NIEUWE DRUK OP KOMST VAN "SCP LAND" ba eveneens aan de zuivelfabriek te Spijkerboor de nodige aan dacht wordt besteed. De molens en molenaars passeren eveneens de revue. In de hoofdstukken "Volk langs de Middelweg" en "Venters en ander voetvolk" passeert een bonte stoet van "kleine luyden" die als middenstanders of kleine kooplieden regelmatig in de polder waren te vinden. "Het Starnmeerboek" is rijkelijk voorzien van illustraties. Bijna alle boerderijen staan er in, maar ook bijvoorbeeld het overvliegen van een zeppelin, de noodlanding van een Fokker- tje, de methode van hooien "zoals opa dat nog deed" en van zelfsprekend een reeks inundatiefoto's. Totaal 107 foto's en 3 historische kaarten. Illustrerend zijn ook enige oude rekeningen, waaronder die van Gerrit Tentij uit Graftdijk voor de verbouwing van "De Ceres" in 1934. Hij deed het voor ƒ327,59. Tegen uurlonen van twee kwartjes! Ook het handschrift van Leeghwater, in een officieel meet- rapportis in het boek opgenomen. "Het Starnmeerboek" is daardoor zowel leesboek als kijkboek, met in de tekst serieze aandacht voor de geschiedenis van mens en polder, doorspekt met anecdotische bijzonderheden. Tijdens de opening van de tentoonstelling over 350 jaar Starnmeer en Kamerhop, in het Rijper Museum, op zaterdag 26 juni a.s. zal "Het Starnmeerboek" officieel ten doop worden gehouden. Het telt 160 pagina's A4-formaat. De prijs is 17,50. Het is onder andere te koop in het Museum. De uitgave is bewerkstelligd door onze vereniging, in samen werking met de Spijkerboorder Gemeenschap. Bestelling via bank of giro is mogelijk a 17,50 plus 5 aan portokosten, onder vermelding "Starnmeerboek". CB. Volgende maand verschijnt een nieuwe druk van het boek "Scher- merland", door drs. J.J.Schilstra. Oorzaak is niet alleen het feit dat er nog steeds vraag naar het boek is, maar mede doordat de situatie, zoals in de oorspronkelijke uitgave be schreven, zich de laatste 20 jaar sterk heeft gewijzigd. Niet zozeer landschappelijk, maar wel op gebied van de bemaling en op bestuurlijk gebied: de Schermeer is onderdeel van "Het Lange Rond" geworden en de gemeentelijke indeling is gewijzigd. Wat in de nieuwe druk niet verandert, zijn de kostelijke teke-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 22