UIT EEN OUDE POLITIEVERORDENING FOUT OP DE OMSLAG Een 18e eeuwse "Keur" (politieverordening) van De Rijp be paalde: "Niemand zal vermogen met een wagen, koets, kales, kar enz. harder langs de huizen te rijden dan stapgaans of op een zoetelijke draf op de boete van 42 Kennemer schellingen zon der dat de subject zullen zijn die uitrijden of komen met vroedvrouwen, doctoren en chirurgijn. De ouders en voogden zullen ten opzichte van beide deze ar tikelen moeten instaan. Dat niemand op een paard zittende niet zal vermogen langs de straten van de Rijp harder te rijden als een zoetelijke draf, op de boete van 42 K.S. Dat geen paarden op straat, op erven of bleekvelden binnen het dorp zonder van iemand geleid te worden los zullen mogen lopen op de boete van 42 K.S. mitsgaders de onkosten van verteernis als die in het schuthok worden gebracht welke de schout zal mogen vorderen wegens dijkrecht". Er mochten dus geen rijtuigen hard door het dorp gaan, tenzij er een vroedvrouw of arts aan boord was. Het schuthok was een tijdelijke bergplaats voor vee wat loslo pend was aangetroffen. Als het, in afwachting van de komst van de eigenaar, gevoerd moest worden, werden de voerkosten op die eigenaar verhaald, boven op de boete. De schout had het recht loslopende beesten te "arresteren" en in het schuthok te doen belanden. Een idee voor "scheurende" stoorafietsen, auto's, brommers en fietsers zonder licht? Stel je voor dat er wèl een vroed vrouw achterop zit... Per abuis is een stukje van de omslag van het februari nummer gekopieerd, waardoor op de achterkant de oude samenstelling van het dagelijks bestuur staat vermeld. In- plaats van de heren Dieleman en Koerse dienden te worden vermeld R.A.Pols voorzitter, Oosteinde 57 Schermerhorntel.02202 -1550; K.Link penningmeester, Driekoningenhof 81 De Rijp, tel. 02997-1936.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 19