De Jaagschuit van Grootschermer 55 D.Koning, koopman, wonende te Grootschermerzal dienst doen en vanaf heden blijven varen met zijne Jaagschuit (kajuit) tusschen Grootschermer, Alkmaar en Purmerende, langs de Ringvaart van de Schermeer en het Groot Noordhollandscha Ka naal w., bij den aanvang van iedere reis minstens 14 plaat sen beschikbaar hebbende en wel op onderstaande dagen en uren gedurende het hele jaar: Dinsdag 's morgens 3^ uur van Grootschermer, aankomst Pur merende omstreeks 7^ uur; vertrek Purmerende 's middags 1 uur, aankomst Grootschermer omstreeks 5 uur. Zaturdags 's morgens 5 uur van Grootschermer, aankomst te Alkmaar omstreeks 9 uur; vertrek van Alkmaar 's namiddags 1 uur, aankomst te Grootschermer omstreeks 5 uur. Tarief voor reizigers: enkele reis 25 cent; heen en terug 30 cent; kleine bagage vrij. Grootschermerdecember 1880. De ondernemer D.Koning. De advertentie van bovenstaande tekst bevindt zich in het gemeente-archief van Graft, nr. 1272. Een kleine rekensom leert dat Koning per reis maximaal 7 aan passage kon ontvangen, als alle reizigers "enkele reis" betaalden, zowel heen als terug. Maar er zullen zeker retour-reizigers bij geweest zijn. Als de hele kajuit vol daarvoor boekte, beurde de ondernemer slechts 4,20. Daar voor moest hij dan op dinsdagochtenden zelf al omstreeks drie uur zijn bed uit.... Het vrachtvervoer zal wellicht de onderneming goed hebben moeten maken. De omstandigheid dat de reis naar Purmerend zowel als naar Alkmaar 4 uur duurde doet de vraag reizen of er buffet aan boord was. En hoe zat het met de"sanitaire stops"? Daar geeft de advertentie uiteraard geen antwoord op. Iemand onder de lezers, die het weet? Het feit dat Koning een advertentie plaatste met zijn dienst regeling en tarieven, vloeit voort uit een wet van 1880, waarin het bekend maken van vaste vaartijden en tarieven ver plicht werd gesteld. Er bevinden zich diverse exemplaren in het Grafter archief, waaronder die van Leo M. de Fouw, die op de volgende bladzijden is afgedrukt. In het september-nummer van onze Chronyke komen we nog eens op de beurtvaartondernemingen terug. Ook in het "Starnmeer- boek" wordt er gewag van gemaakt,op pag.144.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 13