54 velg gelegd. Het reed. Maar met harde wind kreeg ik de fiets niet vooruit, dus maar lopen en dan kwam ik niet ver. Overi gens waren er weinig zieken en 's nachts riep niemand. Met grote opluchting kwam de bevrijding en kon ik weer motor rijden. Dirk Doornbos leende me zijn motor. Een makkelijk ding waar je op ging zitten en dan aanliep. Zijn auto kwam onder het hooi vandaan en kon weer rijden. Lenigaan raakten de transportproblemen voorbij. Naschrift: Broekhuisbanden werden gemaakt van oude autoban den. Willem Broekhuis te West-Graf tdijk had daartoe ergens in de Eilandspolder bij Graftdijk een partij oude banden opgegra ven die Nico van der Hoff, de busondernemer, er voor de oor log had begraven. Broekhuis sneed uit één autoband twee "antiplofs", namelijk die gedeelten waar het loopvlak in het zijvlak overging. In de bankschroef klemde hij het rubber-met- canvas rond, kramde het met ijzerdraad (strobalendraad) zoda nig dat een soort slang ontstond en "laste" de einden aan elkaar met een dikke kram van gegalvaniseerd waslijnendraad en klaar was de "Broekhuisband". Alle fietsonderdelen plus je eigen ribben rammelden los als je er op reed, maar duur zaam waren die "antiplofs" wel: we hebben er nog een op de zolder van het Grafter raadhuis staan. Die komt weer tevoor schijn als er weer eens een tentoonstelling "'40-'45" wordt gehouden.-CB. OOK DAT NOG! Konden we in ons jaarverslag melding maken van een goedkoop post-tarief voor de verzending van onze Chronykjes, nu moe ten we mededelen dat de vrijage van korte duur is geweest. PTT had een voordelig tarief voor bezorging van drukwerken, mits ten minste 100 exemplaren ter bezorging werden aange boden. Dat was niet zo moeilijk: bij de ruim 80 die altijd al per post gingen, voegden we de exemplaren die in de "buiten gebieden" (Stompetoren, MiddenbeemsterPurmerend) tot dan toe door ons zelf werden bezorgd. Zo kwamen we op 110 stuks en dank zij het voordelige tarief was dat nog goedkoper dan de circa 86 die voorheen met postzegels werden gefrankeerd. Twee keer ging dat prima. Toen werd het nieuwjaar. Zonder ons te vragen of we het wel goed vonden, heeft PTT het mi nimum aantal goedkoop te verspreiden drukwerken verhoogd tot 250 stuks. We doen nu weer zelf het rondje in de verre buitenwijken...

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 12