Dokter in de hongerwinter 32 de sloop van een groot pand aan het Oosteinde van De Rijp, dichtbij de Kralinger Brug, omstreeks 1938 is verhandeld.Deze plek is nu Oosteinde nr.6. Het is volkomen duidelijk dat het dus niet nog een Rijper glas is en dat het als typisch Hoornse aangelegenheid in het Westfries Museum terecht op zijn plaats is. J.Pielage Carel Maschhaupt: Ik kwam in 1944 in West-Graftdijk als opvolger van dokter Jan Koppen. Benzine kreeg ik op toewijzing. In september 10 liter en in oktober 2! Ik kreeg een motorfiets in bruikleen. Eerst de Ariel van Gert Los. Daarna een DKW van iemand die hem op die manier uit de handen van de Duitsers wilde houden. Het ding had al eens in het water gelegen, waardoor roest in de benzinetank was ontstaan. Van tijd tot tijd ver stopte dat de sproeier. Dan stond ik hulpeloos, want ver stand van motoren had ik niet en een rijbewijs evenmin. In de haakse bocht van het Driehuizerdijkjetegenover het gemaal, raakte ik zelf bijna te water, in de rietschoot en kon de motor niet omhoog krijgen. Gelukkig kwam er iemand langs, die me hielp hem op de weg te brengen. Op de fiets was ik in juni als waarnemer gekomen. Met de trein van Amsterdam naar Krommenie. Bij Molletjesveer kreeg ik een lekke band en ging dus maar lopend verder. Bij het ge- maaltje aan de Markervaart werd ik gelukkig geholpen. Het liefst had ik rechtsomkeert gemaakthet moment vervloekend dat ik de waarneming had aangenomen, vermurwd door het be roep dat op me was gedaan vanwege de ziekte van dokter Kop pen. Ik had me immers gezworen nooit meer naar een apotheek- houdende plattelandspraktijk te gaan, na een wanhopig slechte ervaring met zo'n praktijk, een half jaar eerder. Ik kon niet bevroeden dat ik er mijn verdere leven zou slijten. Van de motorfiets heb ik maar kort kunnen profiteren. Een maal kreeg ik nog 10 liter van de kruidenier Piet Vink in Driehuizen. Er kon minder in de tank dan we dachten en er werd benzine vermorst"Meneerwat zonde!" hoor ik Vink nog roepen. Ja, elke druppel was goud waard. Nadien moest de praktijk op de fiets worden gedaan. Begin 1945 raakten de banden versleten. Op toewijzing kreeg ik twee synthetische, die binnen drie weken op waren. Met zonne-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 10