We gaan naar Schokland.... Eiland zakt weg iegelijk met deze "Chronyke" ontvangt U de jaarstukken en de uitnodiging voor de a.s. jaarvergadering, in Het Rijper Huis, op woensdag 24 februari. Na de pauze zal de heer Fred Droste uit Hoorn zijn video-film over Schokland vertonen. Degenen die twee jaar geleden zijn documentaire over het Schermereiland hebben gezien (in SchermerhornDriehuizen, Grootschermer, West-Graf tdijk, Graft en De Rijp) zullen zich ongetwijfeld de hoge kwaliteit van dat filmwerk herin neren, alsmede de boeiende verteltrant van Droste. Zijn film van circa 50 minuten over Schokland doet daar niet voor onder. We raden U dan ook aan, de jaarvergadering te bezoeken en de film te komen zien (het blijft bij deze ene voorstelling, mede gezien de kosten). Het is bovendien een voorproefje van de voorjaarsexcursie, want die gaat onder andere naar het voormalige Schokland, met zijn fraai gerestaureerd buurtje, het kerkje en het ha vent je-zo-maar-in-de-poldergrondDat alles ademt een heel bijzondere sfeer, die nog eens extra op je inwerkt als je de film van Fred Droste hebt gezien. Kerkje op de terp te Middeibuurt Een restant van de houten zeewering is nog aanwezig. Sinds de drooglegging van de Noordoostpolder in 1942 zakt Schokland stukje bij beetje als een pudding in elkaar Deskun digen hebben tot nu toe een daling van 1 meter en 80 centi meter gemeten Nog rijst het gebied lichtglooiend op in het polderlandschap maar voor hoelang? Naar verwachting zal er over 100 jaar sprake zijn van een tegenovergestelde situatie Het voormalige eiland zal dan juist een kuil in het landschap vor men De oorzaak moet gezocht worden in de bodem van Schokland De ondergrond van Schokland bestaat uit veen Een slappe bodemsoort die veel water bevat Tijdens de drooglegging van de Noord oostpolder werd gelijktijdig met het wegpompen van het zuider zeewater ook het water uit dit veen onttrokken Met als gevolg dat het veen daarna is gaan inzakken Het omliggende ge bied heeft van dit fenomeen geen last, omdat daar de bodem uit klei bestaat

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 3