Geen hooi, maar karpers... Geen wonder dus dat Jan Adriaensz uit De Rijp bij zijn tochten over het Starnmeer en door het Marker en Wouder veld een ten hemelschreiende situatie aantrof, waarover hij aan de Raads pensionaris Pau(w) in Den Haag berichtte: "Door bede ende versoeck van sekere huysluyden ende gebueren van marcken inden banne van uytgeest So en hebbe ick Ondergeschreven niet connen nalaten desen brieff aan UE te Schryven waerinne ick alhier die waerheit sal verhalen vant gene ick gesien heb Belangende die ghestaltenisse vant hoghe water ende hoedanich die landen aldaer tegenwoordich gelegen ende gestelt sijn So ist dat ick aldaer op den 27en Junijus door het velt geva ren ben ende heb gesien en gepeylt dat veel verscheyden landen So hooy als weydlanden tegenwoor dich noch een halff voet onder waterleggen waer over veel ender verscheyden huysluyden die hare beesten hebben moeten in huys op het stal halen..." Leeghwater vertelt verder in deze brief dat de inwoners van Marken en de Wouden in grote armoe verkeren en grote moeite hebben hun vee te onderhouden. In plaats van hooi te kunnen winnen vingen deze lieden een menigte ...karpers op hun landerijen op Sint-Jan (24 juni). Ze waren niet in staat hun geldelijke verplichtingen van huur etc. te voldoen, zodat Jan Adriaens de Raadspensionaris, met wie hij bevriend leek te zijn, verzocht hun de verpondingen (belastingen) voor dit en volgende jaren kwijt te schelden totdat het gebied zou zijn ingepolderd. De brief aan de Raadspensionaris betekende dus tevens een octrooi-aanvraag voor de inpoldering van Markerveld en Uit- geester Wouden. Zijn verzoek werd niet gehonoreerd. Eén van de oorzaken daarvan was wellicht het feit dat de familie Pau(w) ook ten nauwste bij de bedijking van de Heerhugowaard was betrokken! Het Markerveld blijkt ook in latere tijden een zorgenkind. Weliswaar hebben de bedijkers van de Starnmeer moeten zorgen voor een sluis tussen Merken en Markervaart, maar de afwa tering, door de molen De Spin, liet een dikke honderd jaar na de droogmaking van Starnmeer en Kamerhop zeer te wensen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 11