8 Het hemd en de rok... werk verricht, zoals opmetingen, peilingen en het maken van een begroting. Dat was in het geval van de droogmaking van het Starnmeer en het Kamerhop. Anno 1633 toog Jan Adriaensz er op uit met meetkoord, peil stok en schrijfgerei. Ongetwijfeld met een helper en per roeiboot Op die vaartochten kwam hij ook in en door het Markerveld, wat toen nog één geheel vormde met de Uitgeester Wouden (tegenwoordig polder Het Woud, ten zuiden van de Stierop). Het graven van de Starnmeerder ringsloot zou het Markerveld van de Wouden scheiden, maar zover was het in 1633 nog niet. De Uitgeester Wouden, inclusief Markerveld, waren zgn. "ouweland", net als de Eilandspolder, toen nog Schermerei land. Het waren geen echt bedijkte landen. Er lagen slechts vrij lage kaden of kaaien omheen. Zo lang er geen grote inpolderingen plaats vonden voldeden die redelijk. De droogmakingen van de grote Noordhollandse binnenmeren betekenden echter tegelijkertijd een verkleining van de boezem waarover het Hoogheemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen het beheer had en heeft.Gevolg was dat bij aanhoudende regen de polderkaden werden overstroomd en het land daarbinnen onder water kwam te staan, hoewel de molenaars hun best deden. Er was dus kennelijk iets mis met het toezicht door de be stuurders van Uitwaterende Sluizen. Waar de fout zat, wordt duidelijk als we nagaan wie er in dat bestuur zaten: meester Nanning van Foreest te Alkmaar was één van hen. Hij was de man die belang had in de droogmaking van de Heerhugowaard en in verband met die droogmaking een gewichtig document op stelde, geadresseerd aan de rentmeester van Uitwaterende Sluizen. Die rentmeester was..meester Nanning van Foreest! De dijkgraaf van Uitwaterende Sluizen was Cornelis van Sonne- velt (een zwager van Foreest...) en heemraad Gerrit van Eg- mond van de Nyenburg was een zwager van Van Teylingen, vroed schap en meermalen burgemeester van Alkmaar en tevens mede octrooihouder van de droogmaking. Deze heren moesten dus zowel de belangen van de nieuwe pol ders als het oude land dienen en dan blijkt het hemd nader dan de rok: het nieuwe land was vaak bedoeld als winstobject en het oude land bracht minder op.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 10