KERSTPRE NT 1992 p De "kerstprent" van dit jaar is een reproduktie van een tekening die Cornelis Pronk in 1727 maakte van de ruïne die toen was overgebleven van de kerk van het vroegere dorp Schermer. Deze kerkruine stond ongeveer op de plek waar nu de molen "De Havik" staat. Het was de vermaarde kerk met to ren waarover de legende van de "klokkendieven en de lang- slepers" verhaalt. De toren stond immers op zeker moment zonder omringende be bouwing. Die van Zuidschermer (nu Grootschermer) en Scher- merhorn betwistten elkaar de eigendom van de klok. Daarop werd afgesproken dat de klok letterlijk zou toevallen aan dat dorp waarheen de toren zou omvallen. Bijvoorbeeld tijdens storm. Die van Schermerhorn hebben toen op zekere nacht met een lang touw de toren naar hun kant doen omvallen en zich zo van de klok meester gemaakt. Die van Grootschermer maak ten hen uit voor "klokkendieven". Op hun beurt scholden de Schermerhorners hun zui derburen, die in bed waren gebleven, uit voor "langslepers"En de klok heeft een plaats gekregen in het wapen van de Eilands polder Op de prent van Pronk zien we behalve de ruine, links ervan de kerk van De Rijp. Rechts, tussen de twee mannetjes, de koepeltoren van de Grafter kerk en achter de rug van de staande manspersoon de kerk van Grootschermer. Deze zag er anders uit dan tegenwoordig. Dat moet dan wel zo geweest zijn, want Pronk - afkomstig uit De Rijp - was een zeer nauw gezet tekenaar. De originele prent berust in het Rijksarchief te Haarlem.Het stempel op de achterkant is enigszins doorgedrukt en dat is - jammer genoeg - ook op de reproduktie te zien. In het onderschrift gaf Pronk aan dat hij het naar het leven had getekend. De ondertiteling luidt"Vervalle kerkje in het Schermerveld" Pieter Schuurmman van Graft schreef erover in "West-Fries land Oud en Nieuw" van 1940: "Op de kaart van ons Noorderkwartier in den jare 1300 door dr. Beekman komt het dorp Schermer voor met een kapel- Die kapel heeft gestaan op Menninga's Werf. Op de tegenwoor-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 4