116 gaan van de mis in de katholieke kerk. Willem Woestenburg vervolgens had geen sinterklaastafel, maar wel altijd heer lijk rookvlees. Dan Jan Kaptein (eerder Jan Bout), die zijn linker etalage altijd vol heiligenbeelden en kerkboekjes had staan. Over de Tilbrug waren geen winkels, dus terug langs de zuid kant van de Rechtestraateen klein zaakje van de weduwe Jansen, later viswinkel van Piet Kuiper en Keetje Nibbering. De schuur van Kaptein, met de klompenafdeling, Matser's sigarenwinkel en "Tante Ka net over school" met een snoep winkeltje (later expeditie Smit). Ik heb er dikwijls wat ge kocht voor een cent. Jopie Hoek's galanterieën en tenslotte Rijkes, met altijd een prachtige sinterklaastafel: mooie dozen borstplaat en marse pein. Over de brug naar Van Marken, met z'n mooie kleine meubels en potten en pannen. Tuinbuurt en Kerkesteeg Aan de Tuinbuurt had je nog Slot, de kruideniers- en timmer- zaak; Schellinger (later Erdtsieck) met wijnen, Van Eijk en zijn vrouw Neel Mienis met hun kruideniers- en snoepwinkel, slager Deckwitz met lekkere leverworst; de weduwe Bart en dan de bakker met de lekkerste taai: bakker Dammes. Slager Zwart sloot de rij op de Tuinbuurt. In de Kerkesteeg had je nog slager Piet Hop met paardeworst, het winkeltje van slager Hottentot, het kleine winkeltje van Veen en aan de andere kant vrouw Sluis met haar zoon Koos, in snoep en petroleum. Vrouw Verdonk en haar dochters Anna en Jans hadden een kruidenierszaakje en op de Ven had je nog bakker Van Diepen, later Abels, en de kruidenierswinkel van Jan ten Wolde. Op het Vlaander Gert Kroon, met paling. Misschien ben ik er een paar vergeten, maar ik ben dan ook al 60 jaar De Rijp uit. Het is bijna niet voor te stellen dat al die neringdoenden in het dorp van maar 1300 inwoners een stuk brood konden verdienen. Maar ja, veel van die winkeltjes werden door vrouwen gedreven, terwijl hun mannen in de regel ander werk erbij hadden. APauw-Dekker Zaandijk. P.S: er schiet me te binnen dat in de Rechtestraat na het winkeltje van Betje Roda nog de mooie groentewinkel van Dirk Dekker was en op de Tuinbuurt voor bakker Dammes nog een grote etalage met prachtige planten van bloemist Tuin.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 30