113 SINTERKLAASTAFELS KIJKEN IN DE RIJP Bruin J. 1991 Mini-vuurschermen: Kinderspeelgoed? Alkmaars Bodemnieuws 4 38-41 Corbié M.R.J.Roedema, R.C.Kraak en J.M.A.Bruin, 1988 Wageweg-Wortelsteeg 1987, Alkmaars Bodemnieuws 1, 3-37. Bitter P. en R.Roedema, Gestempelde vuurstolpen uit Alkmaar, Westerheem XLI-4-1992 170-175. Een speciaal woord van dank aan de heer R.Roedema die de te keningen gemaakt heeft. Alkmaar, novemnber 1992. J.A.Vos Nu ik 82 jaar ben, denk ik vaak terug aan mijn jeugd in De Rijp, waar ik ben geboren. Heb ik laatst wat geschreven over de spelletjes, die we vroeger speelden, nu gaat het over de decembermaand. Dat was voor ons een van de drukste maanden: Sinterklaas, Kerstfeest en Nieuwjaarwensen Ik schrijf dit zoals ik het meemaakte. Dat was vooral het sinterklaas-etalages bekijken, of de zogenaamde sinterklaas tafels. Ik woonde op het Zuid en begon dan met de winkel van Gerrit Rot. Wat diè elk jaar weer voor leuks van zijn etalage maak te! Hij was zo fantasierijk in het bedenken van de leukste etalage. Zijn vrouw Geertje maakte de sinterklaastafel. Bakker De Moes, op de hoek met de Gezonde Apotheek, had zijn taai en speculaas uitgestald en een enkele taart. Die moest speciaal worden besteld, want zulke verkocht men vroeger niet vaak. In zijn etalage lagen ook "krieken". Dat waren strooimoppen In de Rechtestraat hadden, naast het raadhuis, de Siekmannen de schoenen en vooral pantoffels tentoongesteld. Dan kreeg je de winkel van Jan Schouten: groente en ook wat sinaasap pelen. Verder Piet Haan, ook met schoenen en pantoffels en vervolgens Maartje van Marken met manufacturen. Tegen Sin terklaas mooie mutsen en sjaals, zakdoekjes apart in doosjes en altijd in de linker etalage een grote pop, voor de verkoop van babykleertjes. Japie Potgieser had een winkel met dekens, mooie tafelkleden en matten enz. Voor de winkel van Holle kon je lang kijken,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 27