112 binnenkant van de omslag) is zonder meer aan de Alkmaarse pottenbakker toe te schrijven. Bi Als we de gestempelde figuren een letter geven, komen we Bc tot het volgende: A geringde leeuw; B uil rechtsom afgedrukt C sierpilasterD granaatappel; E vogeltje rechtsom afge- drukt; F vogeltje linksom afgedrukt; G uiltje linksom afge- Bi drukt; H rozet links en rechts van het handvat afgedrukt. We Ee I. Op stolp midden van afbeelding 1 A B C D II. Op stolpen uit Alkmaar afb 1 rechtsboven en rechts onder A C D E H A1 III.Op stolp uit Noordeinde (afb 2) B E F G H IV. Fragment uit De Rijp (afb.1 linksonder) F G H V. Op stolp linksboven afb.1 (vindpl.onbekend) B D G H Stempel A komt voor op vuurstolp I en II Stempel B komt voor op vuurstolp I III V Nu Stempel C komt voor op vuurstolp I II Rijl Stempel D komt voor op vuurstolp I II de Stempel E komt voor op vuurstolp II III dec Stempel F komt voor op vuurstolp III IV Sir Stempel G komt voor op vuurstolp III IV V Ik Stempel H komt voor op vuurstolp II III IV V sir taf Conclusie: uit het schema van de stempels blijkt dat alle Ik vuurstolpen in de zelfde pottenbakkerij in de Alkmaarse Wor- Rot telsteeg zijn gemaakt. te' Aangezien de gestempelde afdrukken geglazuurd zijn, kunnen ze eta niet als mal gebruikt zijn door een een andere pottenbakker. Bak In dat geval zou de afdruk door de glazuur veel te vaag taa zijn. sPe De heer P. Bitter, stadsarcheoloog te Alkmaar, heeft een ni-e artikel geschreven in het blad "Westerheem", een uitgave van str de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, waarvan ik met zijn toestemming het een en ander heb overgenomen. Hij doet een oproep aan de lezers van dit blad, hem te melden Je als men iets dergelijks heeft gevonden, hetzij vuurklokken Pel (groot of klein) met de gestempelde figuren, hetzij andere ver voorwerpen waarop deze figuren zijn aangebracht. Zijn adres is ter P.Bitter, p/a dienst S.O.B. Bureau Monumentenzorg en Archeo- en logie, Keetgracht 1, 1811 AL Alkmaar, tel. 072-142630 van Jap Literatuur: Bitter P. 1991 Kort verslag van de opgraving en aan de Wortelsteeg, Alkmaars Bodemnieuws 4, 33-37.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 26