RIJPER AARDEWERK 11 UIT ALKMAARSE POTTENBAKKERIJ In september 1991 werd in de Wortelsteeg te Alkmaar een pot- tenbakkersafvalkuil met misbaksels gevonden, nadat in 1987 op de hoek van de Wagenweg-Wortelsteeg al massa's pottenbak- kersafval en resten van een of twee pottenbakkersovens waren gevonden. Tussen de afvalvondsten van 1991 werden de fragmenten van 2 miniatuur vuurstolpen aangetroffen, ca. 18 cm hoog en zonder luchtgat (zie afbeelding 1 rechtsboven en onder). De stolpjes vertonen geen slijtagesporen en zijn vervaardigd van roodbakkende klei en versierd met gestempelde figuren van witbakkende klei. De figuren: vogeltjes, rozetten, gra naatappel, leeuwekop met neusring, toren (stadswapen van Alkmaar?), sierpilasterszijn geel en groen geglazuurd. De stolpjes zelf hebben een bruinachtige heldere glazuur- laag met een prachtige glans. Dergelijke stolpjes komen ook voor in de collectie van het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam (zie afb.1 links boven en midden). De stolp in het midden op afbeelding 1 is wat groter dan de andere en is volgens gegevens van het museum afkomstig uit Noordeinde van Graft en geschonken door dokter America uit De Rijp. Op deze stolp komen de sierpilas- ter, de granaatappel en een uiltje voor. Op een akker, niet ver van de r.k. kerk van De Rijp werd een scherf van een vuurstolpje (afb.1 linksonder) gevonden. De rozetten op dit fragment en de uil komen overeen met de stolp die uit Noordeinde afkomstig is. Hetzelfde uiltje wat ook op de scherf uit De Rijp staat, komt ook voor op het stolpje linksboven op afbeelding 1 en waarvan museum Boymans de herkomst onbekend is. Het lijkt mij niet vergezochtaangezien hetzelfde stempel met de uil en de granaatappel gebruikt is, te veronderstellen dat ook dit laatste stolpje uit de Alkmaarse pottenbakkerij afkomstig is. Tijdens het schrijven van dit artikeltje bleek mij dat ook in het museum van De Rijp een fraai exemplaar staat, met daarop een stempel van een bijbelse voorstelling, nlde twee ver spieders met de druiventros, alsmede de stempels van de uil en de vogeltjes zoals op de scherf linksonder op figuur 1. Het Rijper museum-exemplaar is gevonden op het land van de heer Bootsman, Noordeinde 25. Deze stolp (afbeelding 2,op de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 25