107 Koning, Pilkes, Schoehuis, Schoenmaker, TentijTimmerman en Zondervan. Het einde Op zaterdag 28 januari 1927 vierde de Rederijkerskamer O.V. haar zeventigjarig be staan in de zaal van Cor van der Oord met een "vrolijk spel in drie bedrijven" onder de titel "Truusje Meijer". Bij deze gelegenheid heeft men een groepsfoto laten maken en hierop vinden we, naar ik aan neem, al diegenen die tot op het laatst lid van O.V. zijn gebleven: Trien Koppen, Cees Hartog, Griet Zondervan, Coba Ruijter, Nico van der Hoff, Annie Bruijn, Piet Bankersen, Gerrit Tentij en Maarten Oud. Met de traditionele uitvoering op de avond van de 2e Kerstdag kwam het definitieve einde.Men speelde het in die tijd zeer bekende "Willy's Trouwdag".be ter bekend als "De Kribbebij- ter"Of deze uitvoering een succes was is niet bekend,ter wijl wij evenmin iets weten over de redenen waarom O.V. (plotseling?) haar toneelacti viteiten staakte. Het kan bij na niet anders of het moet Oud en Tentijmensen met een gro te staat van dienst bij de Re derijkerskamer, pijn gedaan hebben om tot een dergelijk besluit te komen. Toeval? Merkwaardig is wel dat het einde van de zeventigjarige Kamer vrijwel samenvalt met de overdracht van het Timmerbe drijf Koppen Zoon aan Th. van den Beidt. Dit kan toeval zijn, want ook de Grafter Re derijkerskamer "Nieuwentijt" verkeerde op dat moment in moeilijkheden en de nieuwe fe nomenen film en radio begonnen steeds meer veld te winnen. Bovendien was de verzuiling van onze maatschappij inmid dels zo vergevorderd, dat er voor algemene verenigingen steeds minder plaats was. De arbeiders-, geheelonthouders-, katholieke- en andere groeps gebonden toneelverenigingen rezen als paddestoelen uit de grond. Elke maatschappelijke of geestelijke stroming had zich allengs teruggetrokken op eigen (toneel)erf. Het vervolg Zo onstond er vier jaar na het afsterven van "Oefening Vol maakt" Nieuw Leven (1931-1959) aanvankelijk met de Bond voor Staatspensionering op de achtergrond - en nog eens een Nieuw Leven (1961-1968) en na een kort Scherzo (1968-1970) opnieuw een Nieuw Leven (1978) dat met Ab Cramer als stuwende kracht nog steeds geniet van een Goed Leven binnen de West- Graftdijker gemeenschap. Robert Kooijman, Wormerveer - Zomer 1992. Bronnen: Bij mijn zoektocht naar gegevens over en foto's van de Re derijkerskamer "Oefening Volmaakt" te West-Graftdijk heb ik veel steun en medewerking ontvangen van de dames N. Kool en A. Tenti]-Ris uit West-Graftdijk en K.JZondervan-de Haan te Graft, alsmede van Ellen Bokhovede conservatrice van het Rijper Museum "In 't Houten Huis". Verder hebben de boeken van de Bur gerlijke Stand van Graft en Uit geest in het Regionaal Archief Alk maar, de leggers van "De Drie Me ren" en de "Purmerender Courant" in het Streekarchief Waterland te Purmerend, alsmede de Rederijkers Jaarboekjes (1857-1885 1894) in het Theater Instituut te Amsterdam, veel nuttige informatie opgeleverd. Ab Cramer van Nieuw Leven III in West-Graftdijk, tenslotte, was zo vriendelijk mij inzage te verlenen in de notulenboeken van Nw.Leven I.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 21