rij: Aannemer Jan Messchaert (voorzitter), bakker Willem Koppen vice-voorzitter en tweede secretaris), timmerman Simon Kooijman (eerste secre taris), bakker Willem Bruijn (penningmeester) en grofsmid Pieter Eckhart (tweede pen ningmeester In het jaarboekje van 1894 worden alleen nog de voorzit ter en de secretaris genoemd. Simon Kooijman blijkt nog steeds de pen te hanteren, maar het voorzitterschap is dan in handen van het school hoofd Berend Keizer. Het hele gezelschap De informatie lijkt hierna op nieuw schaars te worden, maar in een catalogus van de Pro vincialen Bond van Dilettanten Tooneelvereenigingen in Noord Holland, verschenen op 1 okto ber 1910, wordt ons uitvoerig inzicht gegeven in de samen stelling van het bestuur, wie de leden zijn en er wordt zelfs een erelid vermeld: Pie ter Bruijn (voorzitter), Ger- rit Tentij (2e voorzitter), Simon Kooijman (le secretaris) Maarten Oud (penningmeester en bibliothecaris) en Piet de Haan (2e penningmeester). De leden, iriclusief het hierboven genoemde bestuur, zijn Beth Bas, Rika Hop, Ma Kooijman en Guurtje Kool, Jan Bankersen, Pieter Bruijn, Piet de Haan, Simon Kooijman, Jan Koppen, Reijer Koppen, Piet van Marle Jr. en Piet van Marle Sr., Maarten Oud en Gerrit Tentij Als erelid wordt genoemd Arie Beeldman. Programma1s Uit overlevering wist ik dat mijn overgrootvader vaak druk doende was met het bouwen van decors èn dat hij ooit bij O. V. de rol van Shylock had gespeeld in Shakespeare1 s "Koopman van Venetië". Verder, zo verzekerde men mij, was O.V. niet zomaar-een-kluppie want er werd door deze Kamer behoorlijk toneelgespeeld Dat was alles. Door een geluk kig toeval - Aad Hop uit Sant poort droeg een deel van zijn familie-archief je over aan het Rijper Museum "In 't Houten Huis" en ik liep een week la ter het museum binnen om te zien of men hier beschikte over een oude groepsfoto van O.V. - kwam ik in het bezit van een achttal kopieën van programma's van uitvoeringen die in de periode 1909-1920 door de Westgraftdijker Rede rijkerskamer waren verzorgd. Goed niveau Hierin vond ik de bevestiging dat O.V. inderdaad een vereni ging was, die stukken van goed niveau bracht: "Eerloos" van W.G. van Nouhuys (een stuk waarmee Louis Bouwmeester gro te successen had geboekt) "Het Kamerschut" en "Op Hoop van Zegen" (Esther de Boer-van Rijk werd hiermee als "Knier tje", in West-Graftdijk ver-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 19