103 DE REDERIJKERS VAN WEST-GRAFTDIJK Een fraai exemplaar is ook het gildeloodje, met de afbeel ding van een paar (bier-?)vatenDergelijke loodjes waren een waarborg voor de kwaliteit van het produkt waaraan ze ge hecht waren. Er heeft nog een tweede zoektocht met metaaldetector op "Over de Ley" plaats gehad, die onder andere veel loden net- verzwaringen opleverde. Een aanwijzing dat er vissers op het betreffende eiland hebben gewoond of er althans hun netten te drogen hebben gehangen. De naam "Over de Ley" duidt er overigens op dat er vroeger een eiland of smalle landstrook met bomen naast moet hebben gelegen. De vondsten hebben een plaatsje gekregen waar ze thuishoren: in Schermerhorn (Met dank aan Peter Eggers voor zijn speurwerk met de metaal detectors en voor zijn deskundige toelichting op de vondsten). Dorpstoneel Tussen 1879 en 1923 woonde en werkte mijn overgrootvader in West- Graftdijk. Hij was tinmerman bij Koppen, een bedrijf waarover Cor Booy in "Een Nieuwe Chronyke" van september 1989 uitvoerig be richtte. Waar hij in dat verhaal met geen woord over repte was dat de familie Koppen, zowel vader Reijer als zoon Jan en dochter Trien (later getrouwd met Cor van der Oord van "Vislust"), nauw betrokken waren bij de activiteiten van de Rederijkerskamer O.V., onder de zinspreuk "Oefening Volmaakt", in het dorp aan de Vuile Graft. sterdam zijn Rederijkerskamer Achilles in het leven had ge roepen en daarmee onverwacht grote successen oogstte, ont stonden in korte tijd overal in het land soortgelijke vere nigingen. In Graft werd op 16 februari 1852 een reciteercol- lege opgericht, dat de naam van de in 1654 te West-Graft- dijk geboren arts, natuurkun dige en filosoof Berend Nieu- wentijt meekreeg. Toevalstreffers Niemand kan hem dat kwalijk nemen, want over het ontstaan, het bestaan en tenslotte het teloorgaan van de rederijkers kamers, die in het midden van de vorige eeuw in grote getale ontstonden, is nog maar heel weinig op papier gezet. Bron nenmateriaal ontbreekt veelal en wat er "boven water" komt tijdens intensief naspeuren is meestal het gevolg Van toe valstreffers. Dat kenmerkt dan ook dit verhaal over de West- Graftdijker Rederijkerskamer O.V. die van 1857 tot en met 1927 in het dorp actief is ge weest Jacob van Lennep Nadat Jacob van Lennep te Am- Vijf jaar later, op 14 januari 1857, ging in West-Graftdijk de Rederijkerskamer O.V. van start. Wie er ooit aan de wieg van deze Kamer stonden lijkt voorlopig niet meer te achter halen. Echter, met namen als Bruin, Van Marle en Van Tiel in het toenmalige bestuur van "Nieuwentijt" is het wellicht

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 17