102 snijden door de kogelgieter nadat het projectiel uit de giet- Ei vorm was gekomen. d: Zo'n ijzeren gietmal voor loden kogels had de vorm van een w; tang. De "bekken" ervan bevatten uithollingen in de vorm van hi een halve bol en een trechtervormig gaatje naar opzij: het E: gietkanaal. De muntjes vormen een verhaal op zich. Ze laten (zie teke- vi ning) zien dat elke provincie, soms een stad, zijn eigen bi munten had. De rekenpenning is niet een echt betaalmiddelIn ti de middeleeuwen, toen uitgebreid handelsverkeer ontstond,was Di het met al die verschillende munten uit verschillende steden ei en regio's een heel gedoe om de juiste betaling in vreemde gi munt te krijgen. Ter oplossing van dit probleem kwamen er re- Di kenmeesters, die rekenpenningen gebruikten om de onderschei- ii dene waarden van de gangbare munten met elkaar te vergelijken. (1 Dit systeem bleef tot 1610 in zwang. Daarna ging men over di tot het vergelijken van de gewichten van de verschillende munten, voor de waardebepaling. De rekenpenning kreeg lang zamerhand de rol van speelpenningbijvoorbeeld bij kaart spel. Eind 18e, begin 19e eeuw werden ze nog gemaakt, maar van lieverlee waren ze van officiële muntslag wel produkt uit de speelgoedindustrie geworden, met Neurenberg als ba kermat. Inmiddels dun als blik en zo klein als een dubbeltje Het exemplaar wat op "Over de Ley" werd gevonden, is een tussenvorm, nagetekend op ware grootte, zoals ook alle andere vondsten. Er is de naam "Johan Christian Reich" op te lezen. Deze heer produceerde zijn munten in een plaats in de buurt van Neurenberg. Propagandamateriaal De oorspronkelijke rekenpenningen waren nog groter, tot wel 4 cm in doorsnee. Gedurende de 80-jarige oorlog werden ze wel gemaakt met propagandistische teksten, zowel anti katholiek als anti-protestants. Of met vermelding van wa penfeiten: "Beleg van Antwerpen" of "Verovering van Breda". Dergelijke rekenpenningen waren vooral in omloop in de zuide lijke Nederlanden. Er zijn hedendaagse verzamelaars die zich in deze munten hebben gespecialiseerd. Terug naar de vondsten in Schermerhorn. Daaronder ook enige interessante loodjes. Eén ervan vertoont een gans en is waarschijnlijk gehecht geweest aan een produkt met de (bestaand hebbende) merknaam "De Roode Gans". Mogelijk naar een molen van die naam, zoals Alkmaar "het rode hert" kent en De Rijp eertijds "De Reiger".

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 16