Bodemvondsten in Schermerhorn 100 de Oostwouderpolder veldnamen bestaan of hebben bestaan. Het is stellig zinvol en van historische waarde, de nu nog bekende veldnamen in de voornoemde gebieden te inventa riseren. Dat is niet een klus voor een achternamiddag en ook niet voor één man of vrouw. Het zal heel praktisch blijken te zijn als er in de regio een of meer werkgroepjes zich over een dergelijk project willen buigen, met als doel een zo volledig mogelijke inventarisatie. Het onderzoek dient te bestaan uit: bijeenbrengen van eigen kennis, vraaggesprekken met landgebruikers c.cj. eigenaren, raadplegen kadaster- en polderkaarten, notariële archieven (transportakten). Verdeling van deze werkzaamheden in on derling overleg. Aanmelding kan vanaf nu. Wie heeft interesse en laat van zich horen? Cor Boov Begin september is in Schermerhorn een poging gedaan, opgra vingen te verrichten naar mogelijke bodemvondsten op het huidige bouwterrein "Over de Ley". Het bleef bij een poging die maar zeer ten dele slaagde, aangezien de grondwaterstand dermate hoog was dat al na anderhalve spade diep het water begon door te sijpelen. Wegens het ontbreken van afdamming met damwand zou gebruik van een klokpomp weinig effect hebben, zodat de opgraving tot één enkel object beperkt is gebleven. Overigens konden slechts vondsten dicht aan de op pervlakte worden gedaan met behulp van metaaldetectors. Dat ene object betrof een paar restanten van een schoor steen. Wethouder Peter Leegwater, gebruiker van het betref fende perceel tuingrond, kon de brokken - hoewel ondergronds - exact aanwijzen: "Ik ben er wel eens met de ploeg aan blijven haken" En jawel, nauwelijks twee steken diep schampte de schop al over oud metselwerk. Toen het helemaal vrij van opliggen- de aarde was en kon worden omgekeerd, bleek er een fraaie tulpentegel aan de andere kant te zitten. Nagenoeg onbescha digd en van een dessin wat ook de kenners onder de leden van de graafploeg (Alkmaarse amateur-archeologen) nooit eerder hadden gezien. Een polychromeoftewel meerkleurige tegel.Een tweede stuk puin, voorzichtig van aarde ontdaan bleek van nog eens twee van diezelfde soort tegels te zijn voorzien.He-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 14