68 CURSUSPROGRAMMA GESCHIEDBEOEFENING In de lente van 1913 verhuisde het gezin Jan Tensen naar het Oosteinde van Schermerhorn. Het kwam te wonen aan de noord zijde van de straat, tussen het huis-annex-winkel van D.Luyt (eerder Hennes) en smederij Willemse (eerder Natzijl). In dat zelfde huis woonde later Cor Kramer, waar deze bekende Scherraerhorner zijn transportbedrijf begon. Na verloop van tijd zijn de huizen van Hermes en Tensen ge sloopt en is omstreeks 1930 de grote winkel van Hermes nieuw gebouwd. Aan de oostkant ervan bleef het oprijpad over. Op de foto op pagina 67 zien we de ezelwagen van Tensen voor zijn huis gestald. Jan oefende hier weer het beroep van koop man uit. In het gezin werden nog twee zoons geboren: Huibert Tensen, 13 april 1915 en Johannes (Hans), 17 juni 1916. Met zijn ezelwagen trok Jan Tensen de polders in om zijn handel aan de man te brengen. Volgens overlevereing had de ezel ook zijn nukken en gebeurde het een enkele maal dat Jan vóór de wagen liep en de ezel er achter, omdat die geen zin meer had het spul te trekken. Op de foto hiernaast, pagina 69, die genomen is tijdens een wedstrijd ringsteken te Schermerhorn, zien we Jan Tensen terzijde van het parcours, zittend op zijn ezelwagen. Of hij ook meestreed en of hij in de prijzen viel, vermeldt de ge schiedenis niet. Na een verblijf van zes jaar in Schermerhorn verhuisde het gezin Tensen op 16 januari 1919 naar De Rijp, waar Jan Tensen de rest van zijn leven heeft gewoond, aan het Vlaander en in de St.-Jacobsbuurt. Pieter Schotsman De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland heeft een uitvoerig cursusprogramma 1992-'93 samengesteld.De provinciaal consulente geschiedbeoefening, drs. Katja Bos- saers, doceert zelf "Ontdekkingsreis naar het verleden", een cursus van 8 lessen over de aanpak van historisch onderzoek naar bijv. uw eigen school, straat, kerk, dom etr. Deze cursus is al volgeboekt, maar men kan zich opgeven voor een tweede, die in januari begint. Telefoon 023-318436. Daar kunt u ook het cursusprogrammaboekje aanvragen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 6