66 JAN TENSEN EN ZIJN EZELWAGEN (2) Naar aanleiding van het artikel in de Chronyke no. 4 jaar gang 3 (dec.1986), waarin het gedeeltelijke levensverhaal van Jan Tensen, over de periode waarin hij in De Rijp woonde, kan ik de volgende aanvulling geven. Johannes (Jan) Tensen werd op 11 augustus 1869 te Wervers- hoof geboren, als zoon van Hendrikus Tensen, van beroep ar beider, en Elisabeth Vormer. Het gezin was niet erg honkvast en woonde achtereenvolgens in Wervershoof, Andijk, Medemblik, Hoorn en Berkhout. Vader Hendrikus Tensen kwam op 31-jarige leeftijd te overlijden. Op 1 november 1877 werd een akte ingeschreven in het overlijdensregister van Medemblik, met de volgende gegevens: Volgens het register van het Ministerie van Koloniën van het Koninkryk der Nederlanden blijkt dat Hendrikus Tensen, geboren te Werverhoof den 10-3-1843, zoon van Pieter Tensen en Jantje Schagen, den 12-12-1874 vertrok als soldaat naar Nederlandsch-Indië met het schip Prins Hendrik. Den vierentwintigsten september achttienhon derdvijfenzeventig is hij als kanonnier 2e klasse overleden te Padang Hoe het gezin verder aan de kost kwam werd niet vermeld. Moeder Elisabeth Vormer overleed op 27 januari 1890 te Hoorn na een verblijf aldaar van 12 jaar. Jan Tensen bleef in Hoorn wonen, waar hij het beroep van koopman uitoefende. Hij ontmoette een meisje en trouwde met haar op 3-7-1893 te De Rijp. Zijn bruid was Maart je Hop, oud 19 jaar, zonder beroep en geboren te Graft; dochter van Cornelis Hop en Aagje Keijzer, beiden wonende te De Rijp, op voormelde huwelijksdatum. Jan had als militair zijn dienstplicht vervuld, volgens de trouwakte. Als getuigen bij het huwelijk traden op Cornelis Smit, visser van beroep en neef van de bruid; Jan Hoek, koopman, Jan Smit, arbeider en Arie Greuter, arbeider.Deze drie waren geen bloedverwanten. Het eerste kind, Aagie Tensen, werd geboren op 15 april 1895 te Velsen. Het tweede kind, Elisabeth, werd geboren op 13 mei 1900 te Hoorn. De aangifte werd niet door Jan Ten sen gedaan. Het derde kind, Geertruida, werd geboren op 18 april 1902 te Hoorn. Ook deze aangifte bij de burgerlijke stand werd door derden gedaan, met de vermelding dat de va der Jan Tensen, wonende te Berkhout, niet aanwezig was. Zijn beroep was toen straatmuzikant.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 4