88 waar later Sunder in woonde. Die winkel was toen nog niet verbouwd. Nu weet ik niet meer of Antje van Wieringen er in woonde. Wie weet dat? Ik dacht dat ze later ook verder in de Rechtestraat een manufacturenwinkel heeft gehad. Daar woonden later Arian Verwer en zijn zuster in. Met pinksteren hadden we ook altijd een luilak-optocht, met versierde takken. Dan werd er gezongen:"Luilak, slaapzak,wat heb je verdiend? Een schop onder je gat. Wat baat je dat? De luilak is laat opgestaan en mag wel weer naar bed toe gaan".Dat ging heel De Rijp door, met de versierde takken. Daarna was je hongerig geworden. Dus warme kadetjes halen bij bakker De Moes in "De Gezonde Apotheek" (nu Flory Peetoom). Met lekker kop-boter erop en suiker en smullen maar... In een andere tijd van het jaar werd er gekaatsebald, tegen de muur. Als je klein was begon je met één bal, en het lied je "kaatsebal, ik heb je al".Als je groter werd, met twee ballen en nog later met drie. Dan werd het weer tijd van touwtje springen en daarna hinke len en dan werd het de tijd van schoolvakantie. Zo tegen sep tember werd het knikkertijd. Razend druk had je het dan. Het was "schoffelen" om de knikker in de "kluut" te krijgen, met je wijsvinger. Die werd dan lekker zwart. Of "ineens": je zette dan vier knikkers in je hand. Een ander deed er vier by en dan "ineens in de kluut". Kwam er een even aantal in het kuiltje dan waren ze voor de gooier. Was het oneven, dan waren ze voor de tegenpartij. Zo kon je wel eens heel wat knikkers verdienen en er was een levendige handel in. De verkoop was 20 knikkers voor een cent. We hadden in die tijd flinke knikker-"bulen" Vóór het kermis was, was er op het "gele plein" (nu Jan Boonplein) al knikker-kermis draaimolen van een boomstam met een ijzeren pen er in. Een plank erover, met een gat er in voor de pen en flink groene zeep op de stam gesmeerd zodat hij glad werd en de plank flink om de pen kon draaien. Voor een paar knikkers mocht je op de plank zitten en werd je rondgedraaid. En er werden kleine pakjes gemaakt, die je kon kopen. Alles voor knikkers! Ik heb in de schuur van Beets op 't Zuid ook nog voorstel lingen van de toverlantaarn bijgewoond. Tegen die tijd was het druk op het "Gele plein". En dan had je nog de tollentijd, met de zweep en de priktol en niet te vergeten, de hoepeltijd. Hoepelen de "Buurtjes" rond. Wat een verschil met het jeugdvermaak van nu! Annie Pauw-Dekker

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 26