87 Uit de tijd van tollen en toverlantaarns i hoe enkele eruit gegaan en ramenpuz- jw optreden restauratie stel enkele rmend blank tussen het «n zodanige ire) condens Zomerzegels mkele jaren :enzorg (het Van ande egels heeft stuur draagt ratiekosten. s Hervormde atselijke ac- 75.000. Ver duit in het l Behoud Rij— rengen om de ebeuren door is vermeld, adere actie- sowel dat in 5 interesse- per ruitje totstandko- iren het ook wevers en en die mede -jvoorbeeld, omslag van 'ijp geschon- ng van vijf im, gebrand- it ligt van- daag de dag wel even anders. Be restauratie kost nu, omge slagen over alle 24 ramen, 50 per ruitje. En u kunt aan de foto van het Rebecca-raam zien hoeveel ruitjes er in elk raam zitten. Het Glazenboek t Eén van de actie-ideeën waarmee de Stichting nu de burgerij wil opwekken mee te doen aan de financiering van de restau ratie, is het instellen van "Het Glazenboek". Dat is een boek waarin iedereen in keurig sierschrift (calligrafie) wordt vermeld die de restauratiekosten van tenminste één ruitje (dus 50) heeft bijgedragen. Ook verenigingen die een deel van een Rijper Glas willen adopteren, krijgen zo'n vermelding in Het Glazenboek. Het boek krijgt de status van document en zal in de toekomst van tijd tot tijd of misschien ook wel permanent in een vitrine in de kerk worden tentoongesteld. Geopend bij steeds wisselende pagina's. Het bestuur van de Stichting "Behoud Rijper Glazen" bestaat uit de heren M.Vink, F.T.Harmsen en P.Ott namens de kerke- raad van de Nederlands hervormde kerk en C.Booy en M.Dalen- berg namens de oudheidkundige vereniging. Even nog over de bikkels. Ik had zelf ook een paar koperen bikkels en ook nog vier tinnen. Er was een klein balletje bij, waar kleine erwtjes in zaten. Die maakten een rinkelend geluidje als het op de stoep stuiterde. Het was, meen ik, een klein hoornen balletje. Toch werd in mijn meisjesjaren al niet meer zo veel gebikkeld maar ik ben dan ook acht jaar jonger dan mevrouw Bankersen. Inderdaad werd in mijn tijd het bikkelen omstreeks pinksteren gespeeld,zoals in de Chronyke nr. 2 van dit jaar staat ver meld. Zo had elk jaargetij zijn eigen spelletjes op straat. Wij speelden bijvoorbeeld "hoedjes-de-bal". Dan werden de hoedjes en de mutsen op hun kant tegen een muur gezet. Je moest dan van een afstand proberen de bal er in te mik ken. Kwam die in je eigen hoed of muts, dan moest je vervol gens proberen met de bal iemand te raken. Lukte dat, dan mocht de geraakte op zijn beurt proberen de bal in iemands muts of hoed te gooien. We droegen als meisjes vroeger altijd een muts of hoed. Meestal kreeg ik met pinksteren een nieuwe hoed. Die was dan gekocht bij Marie Stuyt, maar ook wel eens in de zaak

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 25