86 de zgr zure regen. Het is werkelijk schrikbarend hoe enkele glaze/ in de laatste 20 jaar in aanzien zijn achteruit gegaan (zie "Een Nieuwe Chronyke 2e jrg.blz.57 e.v. "Een ramenpuz- zel en vrees voor het zuur"). Ten einde na de restauratie de ramen tegen opnieuw optreden de zuur-aantasting te vrijwaren, worden tijdens de restauratie de glazen uit de sponningen genomen en na herstel enkele centimeters naar binnen geplaatst, met beschermend blank glas in de oorspronkelijke sponningen. De spouw tussen het beschilderde en het blanke glas moet tevens een zodanige droge ventilatie bewerkstelligen dat er geen (zure) condens op het gebrandschilderde glas optreedt. Zomerzegels De restauratie van de waardevolle glazen is - enkele jaren geleden al - geraamd op 1,2 miljoen. Monumentenzorg (het rijk dus) stelt dit jaar rond 680.000 betaalbaar. Van ande re zijden komt ook hulp. Het fonds Zomerpostzegels heeft 35.000 beschikbaar gesteld. Het provinciaal bestuur draagt 10% bij van het subsidiabele bedrag van de restauratiekosten. De Centrale Financiële Raad van de Nederlands Hervormde Kerk heeft toegezegd dat ze de opbrengst van plaatselijke ac ties zal verdrievoudigen, tot een maximum van 75.000. Ver der doet natuurlijk de gemeente ook een forse duit in het zakje. Uiteindelijk komt het er op neer dat de Stichting Behoud Rij per Glazen moet trachten 130.000 bijeen te brengen om de financiering geheel rond te krijgen. Dat gaat gebeuren door middel van diverse acties, zoals in de aanhef al is vermeld. Eén van de acties is die van het boekje. Een andere actie- vorm zal er op zijn gericht het bedrijfsleven, zowel dat in De Rijp als elders in de provincie, financieel te interesse ren. Maar ook de bevolking komt aan de beurt. 50 per ruitje In feite grijpt de Stichting daarbij terug op de totstandko ming van de Rijper glazen anno 1655-'56. Toen waren het ook het bedrijfsleven (De Vrijwillige Kuiperij, de wevers en een makelaarskantoor) en particuliere ingezetenen die mede de glazen hebben geschonken. Het Rebecca-raam bijvoorbeeld, waarvan een afbeelding op de binnenkant van de omslag van deze Chronyke, is door een aantal vrouwen in De Rijp geschon- en.Het Mozes-en-Zippora-raam was een schenking van vijf mannelijke burgers van De Rijp. Anno 1655-'56 betaalde men voor zo'n compleet raam, gebrand schilderd en wel, de somma van 150 180. Dat ligt van-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 24