74 "Deze oude dijck is alreeds veel verdolven (afgegraven) en op het oostende van Oosterbuert bij ster c met consent van de respectijve heemraden van het eijlant gheopent." Het schetskaartje van Van Egmond geeft een aardig beeld van de zuidoosthoek van het Scherraereiland. Vanaf "Oosterbuert" kunnen we de oude dijk, tevens de weg naar De Rijp, volgen. Over deze dijk lag een overtoom, zodat men vanuit het binnen water in het Kamerhop kon komen. Duidelijk aangegeven is ook de nieuwe dijk ("nieuwe uijtlegger") langs de ringvaart van de Starnmeer. Zoals reeds opgemerkt, werd een voor de oude dijk liggend stuk rietland door de aanleg van deze dijk mede ingepolderd. Tussen de twee dammen "a" en "b" treffen we het door de bedijkers uitgespaarde kolkje aan. Om dam "b", onder deel van de oude dijk, was het de vissers nu te doen. Deze verhinderde dat zij in het haventje konden Komen. (18) De Gecommitteerde Raden bepaalden op 21 juni 1645 dat de bedijkers inderdaad verplicht waren het dammetje op te ruimen of tenminste moesten toelaten dat de vissers er zelf voor zorgden. In het geval de bedijkers bezwaren hadden, konden zij deze op 28 juni aan het college kenbaar maken. De secretaris van Graft ging vier dagen voor de gestelde datum bij dijk graaf en heemraden van de Starnmeer langs en stelde hen van het besluit van de Gecommitteerde Raden op de hoogte. Hij bezocht ook de schepenen van de dorpen Graft, De Rijp en Schermer die, als heemraden van Schermereiland, mogelijk ook nog bezwaren konden hebben tegen het weghalen van de dam.(19 Op de 28e kwamen dijkgraaf en heemraden van de Starnmeer niet voor de Gecommitteerde Raden opdagen. Ook de heemraden van het Eiland lieten verstek gaan. De bedijkers werden daarop veroordeeld de dam, die volgens het bijschrift op het kaartje al tot op de waterspiegel was afgegraven, op te "ïimen. Hiermee hadden de vissers hun doel bereikt.(20) Besluit e aanleg van het haventje voor Ie vissers en het weghalen van de dam vormden voor de bedjkers slechts één van de vele onverwachte moeilijkheden. De verlangens die Alkmaar ingewil ligd walde zien in ruil voor instemming met het doorgaan van de werkzaamheden, zullen hen meer hebben bezig gehouden.Deze droegen ertoe bij dat de kosten van de bedijking tot record hoogte stegen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 12