46 Veel hulp en materiaal "Door de inzet van de Dorpsraad is dit monument, wat voor Schermerhorn zo karakteristiek was, behouden gebleven. Mede dank zij de gemeente Schermer en de provincie kon de restauratie tot stand komen, met gebruik van veel gebruikte materialen. Zo zijn de vloerdelen, zolder planken en balken afkomstig van het oude huis van de familie Los. Veel schot hout is afkomstig uit het huis van Mien de Bakker. Ook P.v. d. Burg stelde hout beschikbaar. De kamerdeur is indertijd gered door Arie Barendregt uit het huis van Arie Bijvoet,aan de overkant, en toen de plannen voor de restauratie gestalte kregen spontaan door Barendregt beschikbaar gesteld. jaarinkomen van ongeveer 50. Dat was dus geen vetpot. "Voor geld gaan we tegenwoordig naar de Rabobank, maar toen werd het geld geleend van familie of van Ide Ploeger, de kastelein van café '"s Lands Welvaren", of van Klaas Roden burg, de turfschipper. "De timmerman bouwde naar eigen inzicht. Van een welstands commissie of een technische dienst had men nog nooit gehoord "De familie Tuijnman heeft hier 25 jaar gewoond. Er werden 6 dochters geboren. In de zomer van 1867 overleden Klaas en Geertruida 4 dagen na elkaar. De meisjes bleven er wonen. Een van hen, Antje Tuijnman, trouwde in 1871 met Hendrik Jonk, een jongeman uit Edam. Hendrik en Antje werden geze gend met 8 kinderen. De laatste twee kwamen als tweeling ter wereld. Met een onderbreking van 5 jaar heeft Antje Tuijnman 76 jaar in het huisje gewoond en heel veel meegemaakt. "Hendrik Jonk was arbeider en tuinder/landbouwer van beroep, met 's winters een koe op stal voor de melk. In het achter eind van het huisje werden de pootaardappelen bewaard. Twee jaar na het overlijden van Hendrik is het huisje, in overleg met de familie openbaar verkocht, op 14 november 1923, in café "'s Lands Welvaren", ten overstaan van notaris Dirk Kruimel uit Oterleek. Hoogste bieder was Cornelis Knijn uit de Mijzen. Hij woonde samen met zijn vrouw Adriana Vreeken 63 jaar in het huisje. Zij kregen 2 kinderen. "Het was een plezierige bezigheid, het huisje in te richten. Die inrichting kon worden gerealiseerd dankzij spontane giften van heel veel mensen. Zo zit er aan dit kleinste huisje een heel verhaal vast. Het laat ons zien dat er in de tijd van zijn bestaan veel is veranderd, in Schermerhorn Wij hopen, met ons allen, dat diverse verenigingen en vrien-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 8