het kleinste huisje van schermerhorn Zaterdag 16 mei jl. is aan het Zuidje te Schermerhorn "Het Kleinste Huisje" officieel geopend na een zeer geslaagde restauratie. De openingshandelingen werden verricht door drie leerlingen van de plaatselijke basisscholen, die daar toe waren uitgeloot: Arie Barendregt onthulde de lantaarn op het erfje; Irene Mantel knipte het koord door waarmee het hekje was dichtgebonden dat toegang verleent tot het straatje naar de huisdeur. Die deur werd ontsloten door Ger- rie Groot .Daarna begaven alle genodigden, zo'n zeventig in getal, van wie de meesten per vlet van de Schermer molens af waren "aangevoerd" om aan het steigertje te debarkeren, zich naar het "bleekveldje" voor de toespraken. Dokter H.Hoek, ceremoniemeester op deze zonovergoten mei morgen, heette alle gasten welkom, waarna Henk Loots, voor zitter van de Stichting "Het Kleinste Huisje" schetste hoe de plannen tot restauratie in gang waren gezet en alom on dersteuning hadden gevonden, in de bevolking zowel als bij gemeente- en provinciebestuur alsmede bij de onontbeer lijke sponsors. Pieter Schotsman, enthousiast lid van de werkgroep Schermer horn in onze vereniging, gaf een terugblik op de historie van het huisje, welke we hier laten volgen. "Stelt u zich eens voor", aldus de heer Schotsman: Schermer horn 145 jaar geleden. De verbinding tussen Beemster en Schermer. Al het doorgaande verkeer naar Alkmaar en Hoorn ging door de Dorpsstraat. Het Zuideinde was aan de oostzijde bebouwd met huizen, die soms achter elkaar stonden. "Het kleinste huisje is één van de eerste bebouwingen aan de westzijde ervan geweest, grenzend aan de Voorsloot. Over de Voorsloot had men in de jaren daarvóór wel bebouwing op de eilanden Bloemendaal, Spekkeneiland en over de Ley. Het kadaster geeft aan dat in het dienstjaar 1848 er één huisje stond. Daarvoor was het een ledig dorpserf. "De gemiddelde huizenprijs was in de jaren veertig van de vorige eeuw ongeveer 160. Als de eerste bewoner ook de bouwer was, kunt u zich voorstellen dat dit voor Klaas Tuijnman en zijn vrouw Geertruida Voorn een hele onderneming was. "Klaas Tuijnman was arbeider en "spinder" van beroep, met een

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 6