vervolg van binnenz Een belangrijke verbetering is te vens een brandvrij archief, dat te meer v/aarde heeft, omdat deze gemeente nog vele oude archiefstukken uit pl.m. 1600 bezit. In het kleine rechthuisje van Noord schermer is de burgemeesterskamer en het arrestantenlokaal gevestigd. Voorts is de gemeente nog een hecht dienstgebouw rijker geworden, waarvan de heeren Molenaar en de Geus uitvoerders zijn. Mede uit architectonisch oogpunt bekeken, is er een fraai geheel verkre gen en ik dank hierbij nogmaals allen de hiertoe in eenigerlei mate (de pers en hen die voor de aankleeding van het gebouw in meerdere of mindere mate iets hebben geofferd, zeker niet te vergeten) hebben medegewerkt. Zou ik dan thans U mijnheer de Commissaris mogen verzoeken het ge bouwtje officiëel te willen openen? De officieele opening. Baron Roëll dankte voor de vrien delijke uitnoodiging en voldeed gaar ne aan het verzoek om deze plech tigheid te vervullen en hij was ver heugd, dat de belangstelling voor 't nieuwe raadhuis zoo groot was, het raadhuis, dat thans een zoo geheel ander aspect heeft gekregen, dan zoo als spr. het zoo vaak had bezocht. Thans heeft Zuid- en Noordschermer een waardigen zetel voor zijn bestuur, terwijl de beide rechtshuizen zijn be houden gebleven en voorts stemt het tot voldoening, dat dit alles kon ge schieden zonder bovenmatige kosten. - Wel is er een „gebruikelijke" over schrijding van de begroting, maar zij is niet buitengewoon groot en spr. wilde nu wel reeds mededeelen, dat er bij de Prov. Staten een voorstel zal komen, dat de provincie ook van dit bedrag haar aandeel zal betalen. Spr. was ervan overtuigd, dat deze nieuwe, waardige zetel voor het ge meentebestuur zal leiden tot gedegen besluiten in het belang van de gemeen te. Het zal den burgemeester nu ge makkelijker vallen om voort te gaan met zijn werk in het belang van den bloei der gemeente en het personeel zal hem daarin ongetwijfeld met vreugde bijstaan. Ie omslag voorkant Met een „Moge Zuid- en- Noord schermer nog meenig jaar toenemen- den groei en bloei tegemoet gaan" verklaarde spr. het nieuwe raadhuis officieel geopend. Ds. Brinkerink sprak namens de burgerij en noemde het voor de ge meente een gelukkigen dag, dat het nieuwe, verbouwde raadhuis kon worden geopend. Spr. is verheugd, thans tegenover dit fraaie gebouw tje te wonen, zooals hij eertijds woon de naast het eveneens zoo fraaie raadhuis van Graft. Mevr. Slooten-Smit gevoelde zich als geboren in Zuid- en Noordscher mer gelukkig, dat het initiatief tot den verbouw uitging van de gemeente zelf. Die verbouw was inderdaad zeer noodig en zij was de regeêring en de provincie dankbaar voor den geboden steun, zonder welken nooit uitvoering zou kunnen zijn gegeven aan de plan nen. Velen, die aanvankelijk sceptisch tegenover het plan hadden gestaan, zijn nu opgetogen, verzekerde spreek ster, den burgemeester dank brengend voor zijn voortvarendheid. Spr. sprak voorts over de opricht- ting van het comité ter aanbieding van gebrandschilderde ramen voor het gebouw, waarvoor terstond van alle zijden medewerking werd verleend. Ir. Kok wilde breken met de ge woonte, dat een architect zwijgt als een door hem uitgevoerd bouwwerk gereed is gekomen. Hier achtte hij zich verplicht een woord te zeggen tot dank voor de groote belangstel ling, welke het werk van alle zijden had ondervonden. Meerdere oude ge bouwen had spr. reeds gerestaureerd, maar een werk, zooals hier is uitge voerd, had hij nog niet eerder onder handen gehad: het afbreken van een oud gebouw en het weer opbouwen naast een ander historisch gebouw en dan beide tezamen vereenigen en het geheel in den ouden trant her stellen. Daarbij moest worden gelet op uitbreiding, zoodat er een ruimte beschikbaar zou komen voor archief ten dienste van gemeente, kerk- en polderbestuur. Voorts bood spr. den burgemeester een gastenboek aan, De Commissaris zette als eerste gast zijn naam.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 27