58 Vleermuisbranders merkwaardige ronde gebouwtje met zijn lage puntdak wat in het jargon van de dienst gemeentewerken als "de koepel" be kend stond. Het zware metselwerk van dit gebouwtje, zo'n 80 cm dik en circa 2 meter hoog, was de oorspronkelijke "ombouw" van de eerste gashouder. Het dateerde uit 1866. Pogingen het tot industrieel monument te doen verklaren door de gemeenteraad zijn niet gehonoreerd. Dit tot spijt van zowel de gemeentelijke monumentencommissie als van andere Rijper ingezetenen, die graag iets tastbaars van de gasfabriek bewaard hadden ge- zien. Jacob Rijkers begon ermee De geschiedenis van de Rijper gasfabriek is in 1982 terdege vastgelegd door dra. Vic Wijnekus, in haar doctoraalscriptie historische geografie "De Rijper Gasfabriek 1866-1958". We ontlenen daaraan de gegevens van de volgende terugblik. In 1866, toen De Rijp 2073 inwoners telde, werd in de raads vergadering van 21 februari de mogelijkheid geoppperd de straatverlichting met olielampen te vervangen door gaslicht. Er meldden zich na oproep twee ondernemers die er wel wat in zagen een gasfabriek te stichten in De Rijp. Eén van hen was Jacob Rijkers te Krommenie, die aldaar sinds 1862 op eigen initiatief een gasfabriek exploiteerde. Krommenie telde toendertijd 2904 inwoners. Bij koninklijk besluit van 31 mei 1866 was toestemming ver leend tot oprichting van de Rijper gasfabriek. 17 mei was al de benodigde grond aangekocht en op 26 juli werd onderhands aanbesteed dat de gasfabriek 1000 per jaar gedurende 25 jaar de straatverlichting zou verzorgen alsmede de verlich ting van enkele gemeentelijke gebouwen: raadhuis, school, het nachtwachthuisje en het Gemeene Wees- en Armenhuis. De straatverlichting bestond uit 42 lantaarns met zgn. vleer muisbranders (dus geen gloeikousjes) die een sterkte had den van 14 waskaarsen. Blijkens het jaarverslag 1867 van de burgemeester is de gas fabriek per 1 januari 1867 in bedrijf gegaan. Het particu liere gasverbruik nam langzaam toe, volgens dat verslag. Het mag zeker opmerkelijk heten dat de inbedrijfstelling van de gasfabriek plaats vond binnen een jaar nadat in de raad de mogelijkheid was geopperd. De bouw van de Rijper gasfabriek was begroot op 30.000. Rijkers had dat kapitaal niet voorhanden en vroeg daarom

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 20