"ALLEDAAGSE DINGEN" EEN WERELDREIZIGER OP PAPIER 55 Onlangs is het eerste nummer verschenen van een nieuw tijd schrift over volkscultuur in Nederland, met als titel "Alle daagse Dingen". Het is een tijdschrift voor een breed publiek waarin op aantrekkelijke, leesbare en toch gedegen manier wordt ingegaan op allerlei onderwerpen uit de volks- en streekcultuur Het eerste nummer bevat onder andere artikelen over de Bok- kerijders, een bende die in de 18e eeuw Zuid-Limburg onveilig maakte; de geschiedenis van de legpuzzel, de achtergronden van het carnavalsfeest. Daarnaast zijn er artikelen die achtergrondinformatie geven over boeken, manifestaties, stu diedagen en tentoonstellingen, zoals een expositie over de geschiedenis van het ondergoed. Het tijdschrift is rijk geillustreerdis gedrukt op zwaar kunstdrukpapier en ver schijnt acht maal per jaar. Een abonnement kost 55. Een gratis proefnummer kan men aanvragen door 3 aan postzegels (voor de portokosten) te sturen naar Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Lucasbolwerk 11, 3512 EH Utrecht. In het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam wordt van 18 juni tot en met 6 september een zeer bijzondere tentoon stelling gehouden onder de titel "Een wereldreiziger op pa pier" De tentoonstelling is gebaseerd op een van 's werelds mooi ste atlassen, namelijk uit de verzameling van de 17e eeuwse Amsterdamse patriciër Laurens van der Hem (1621-1678). Van de oorspronkelijk 46-delige atlas zullen er vijf te zien zijn. Daarnaast worden speciaal voor deze expositie een aantal moooie en voor de atlas karakteristieke bladen uit vorige albums apart getoond. Als basis voor zijn atlas gebruikte Van der Hem de elfdelige "Atlas Maior" van Joan Blaeu. Hij vulde dit materiaal van on geveer 600 kaarten aan met een schat aan tekeningen en grafiek, waardoor zijn atlas uitgroeide tot 46 delen met bijna 2500 bladen, bestaande uit gedrukte en getekende land en zeekaarten, panorama's en stadsplattegronden, historische gebeurtenissen en voorbeelden uit flora en fauna. De atlas geeft een fascinerend beeld van de wereld zoals die bekend was in de 17e eeuw, gezien door de ogen van een rijke patri ciër in die tijd.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 17