54 Het Huis op de Wallekant STEDEN DES TIJÜS De mooiste bloemen bloeien vaak op de meest verborgen plek jes. Zo is het ook met het Walhuis. Achterin de mooie tuin van Rechtestraat 146 staat het. Enigszins scheef gezakt onder de last van jaren. Bijna was ook deze herinnering aan het Rijper verleden onder een doodskleed van klimop gestorven. Jaren stond het daar. Misbruikt en veronachtzaamd. Op de zolder lagen de restan ten van correspondentie en wetenswaardigheden van de Rijper reder en koopman Jan Boon. Te grabbel voor kinderen en ie dereen. Veel is er door onkunde en onachtzaamheid verloren gegaan De tijden zijn gekeerd. Een tiental jaren geleden is het doodskleed afgenomen. Het achttiende eeuwse pandje is weer stevig op zijn fundering gezet. Niet te lood, zoals de tim merman dat noemt, maar zoals het er stond. De roeden ramen kijken je vriendelijk aan; de doken van de raamluiken zijn nog in de kozijnen aanwezig als stille getuigen. De onder- en bovendeur staan uitnodigend open; de regenbak ernaast. De huishoudster van de heer J.Boon zou elk ogenblik naar buiten kunnen treden. Geertrui Dollebutter en haar zuster zijn zaliger. Al heel lang. Dit verleden wordt nog levendig gehouden in het gefluister van de prachtige plataan, naast het huisje. We gaan naar binnen. De illusie wordt wreed verstoord: een keurige moderne outillage, een mooie expositieruimte. Echter, het zal niet lang meer duren of iets van de oude koopmansgeest gaat ook hier weer leven. Van 27 juni tot 13 september is hier weer een expositie, met als thema:"Jan Boon, zijn omgeving, zijn nering". Elk weekend, van 14.00 tot 16.00 uur. En op afspraak. J .C. Tijmens Teleac begint zaterdag 13 juni opnieuw met de serie uitzen dingen "Steden des Tijds, historische stadstypen in de Neder landen". In deze serie staan tien steden centraal, die om zeer bepaalde redenen zijn geselecteerd. Namelijk doordat in de ontwikkeling van elk van deze steden steeds een be paalde omstandigheid heeft geleid tot spectaculaire ontwik keling en bloei. Bijvoorbeeld Hoorn door de VOC en Gent door het water. het water. De eerste twee tv-uitzendingen zijn op zaterdag avond van 22.45 tot 23.15 uur. De overige acht uitzendingen zijn op de maandagavonden van 21.25 tot 21.55 uur.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 16