53 in. té2,8 De tentoonstelling is opgebouwd rondom zes onderdelen. In het eerste deel wordt een historisch overzicht geschetst van de opkomst van het Doperdom. Naast de boeken en portretten van belangrijke voormannen, zal de Martelaers-Spiegel ge opend liggen op de beschrijving van het proces tegen menniste Rijpers in 1539. Op het Schermereiland volgden de Doopsgezin den de zogenaamde Waterlandse richting. In het tweede deel van de tentoonstelling zal daar nader op worden ingegaan. Centraal in het derde deel staat het gemeente- en geloofs leven. Aparte aandacht krijgt het maatschappelijk leven. Naast de hierboven genoemde "questie" rond de bouw van het raadhuis, zullen diverse prenten, boeken, octrooien en voorwerpen een beeld geven van de maatschappelijke activiteit. De boekhandel van Claes Jacobsz en de rederijkerskamer vor men de spil waarom het onderdeel cultureel leven draait. Voor de belangstellende bezoeker is er een transscriptie be schikbaar van de "Vastelavonts klught van een Jong getrout paar". De grote brand van 1654 heeft een groot deel van De Rijp in de as gelegd. Hadden de gereformeerde predikanten Donius en Simonides gelijk, toen zij deze ramp als een toorn Gods be schouwden? Hoe dat zij;, dat tijdstip markeert wel ongeveer het einde van de menniste dominantie in het dorp. We volgen in het slotdeel de verdere ontwikkeling van het doperdom. De tentoonstellingin nauwe samenwerking voorbereid St opgezet met P.Visser, conservator kerkelijke collecties van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam, zal vergezeld worden van een boek. De tentoonstelling wordt gehouden van 21 juni tot 1 november 1992. Ronald Steen J Oodfi~- de Rijper winkel- ilje schreef De afbeelding onderaan het titelblad hiernaast geeft een in teressant panorama op het 17e eeuwse De Ryp te zien. Erboven wordt verwezen naar een tekst uit het evangelie naar Johan- nes:"Zegt gij niet: nog vier maanden, dan komt de oogst? Zie, Ik zeg u, slaat uw ogen op en beschouwt de velden, dat zij wit zijn om te oogsten". Hiermee werd bedoeld dat er in het toenmalige De Rijp evangelisatiewerk viel te verrichten. De put links was mede symbool van het evangelie, het "levende water".

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 15