50 van de drie jaar geleden verbrande boerderij heet eveneens Jacob Groot. Voluit: Jacob Pieter Groot. En dat is eveneens merkwaardig, doordat in een akte van transport (verkoop) van het betreffende perceel Starnmeers land, in 1685, als getui ge van de verkoop optrad een zekere Jacob Pietersz. Groot in zijn kwaliteit van heemraad van de Starnmeer. In hoeverre hier sprake is van verwantschap tussen beide Jacobs heb ik (nog) niet kunnen nagaan.Misschien komt dat nog eens. Het betreffende perceel land in de uiterste zuidwesthoek van de Starnmeer was bij de verkaveling op 27 augustus 1643 bij loting toegevallen aan Willem van Ruytenburgh, Heer van Vlaardingen (een van de hoofdfiguren op Rembrandt's "Nacht wacht"). Hij was schepen en raad van Amsterdam. Hij overleed in 1652, waarna zijn zoon Jan van Ruytenburgh de kavel land (en die ernaast) erfde. Deze verkocht het land op 7 mei 1685 aan de schout van De Rijp, Jacob Fransz., die ook dijk graaf van de Starnmeer was en wiens naam voorkomt op een van de gebrandschilderde ramen in de grote kerk van De Rijp. Hierna is dit land met de behuizing althans tot 1812 nimmer meer verkocht, doch alleen door vererving in andere handen overgegaan. Totdat Jacob Groot in zijn sterfjaar (1812) de boerderij bij testament vermaakte aan zijn huisvrouw Neeltje Jansdochter Olof. De legendarische vogel intussen is vorig jaar door Pieter Peek losgezaagd van zijn fundament en met voetstuk en al verplaatst naar de huidige plek aan de Middelweg in de ge meente Akersloot. Daar symboliseert hij wederom een fraaiere en opnieuw modernere nieuwbouw: de "huismanswoning" van de familie Jacob Pieter Groot.Misschien komt hij ooit nog in de gemeente Graft-De Rijp te staan. Maar daartoe hoeft hij niet meer te verhuizen. Voltrekking van wijziging der gemeen tegrens, zoals al lang in de pen, is dan voldoende. Cor Booy. Bron: Mr. J.Belonje "De Vogel Phoenix" in "De Speelwagen" 1949 blz.48 e.v. uit Hoogcarspel's Rijper Courant van 24 juni 1939: Witte begonia's 6 cent Mooie hangpianten voor huis 40 ct Hang-geraniums 25 cent. FIRMA TUIN EN KROONE Bloemisterij De Rijp I p. cocoskoekjes 30 ct. Lekkere zomer-allerhande 25 ct p.h.p. Qroote vruchtenrollen 5 ct p st. BRAM VAN PETTEN, QRAFT

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 12