49 lweg in de wat voor- ek van de- elding van timmerman voor ogen (ndarische rnaar hij terwijl fantasie van de maker zal zijn ontsproten. In de phoenix-legende komt die althans niet voor. Volgens deze legende was de phoenix een Arabische of Assy- rische vogel, die ook in Egypte gesignaleerd zou zijn. Het dier zou leven van wierook en sap van amoom, een specerij achtige plant, en had tussen bek en staart 50 orgelpijpen. Daarmee zou hij in zijn stervensuur welluidende muziek voort brengen. Vervolgens zou hij zo snel met de vleugels klappen dat een door hem zelf gebouwde brandstapel vlam zou vatten, waardoor hij zichzelf zou offeren aan de zon om uiteindelijk, schoner dan tevoren, weder te keren uit zijn as. Om dit laatste ging het bij de naamgeving van de boerderij aan de Starnmeerdijk. Deze is drie jaar geleden, in de mei maand verbrand. Ze had een fraaie voorgevel. Deze boerderij dateerde uit 1907 en was verrezen op de plaats waar ook voor dien al een "huismanswoning" had gestaan. De fraaiere en modernere herbouw was in de plaats gekomen,wegens brand, van de eerdere woning. Echter, het lijkt erop dat hier sprake is geweest van een herhaling der geschiedenis want...met zekerheid kan worden aangetoond dat al in 1812 op diezelfde plek een woning heeft gestaan met de naam "De Vogel Phoenix". In een desbetreffend artikel citeert mr.J.Belonje in "De Speelwagen" 4e jaargang (1949) blz.51, een testament wat op 25 juni 1812 werd verleden voor notaris G. de Heer Cz. te Alkmaar, van de comparant "Jacob Groot, Bouwman, wonende in de Starnmeer, onder de jurisdictie van Akersloot, Canton Alkmaar no.1 op de Huismanswoning genaamd de Vogel Phoenix gemerkt no.12 ziek te bedde leggende in een vertrek genaamd de Opkamer, zijn uitzicht hebbende op de Starnmeers Dijk..." Aan die boerderij was al een sage verbonden, volgens welke de boerderij heel lang geleden door een boze dienstbode in brand was gestoken. Dit om de sporen van een door haar ge pleegde diefstal onzichtbaar te maken. De boerderij zou daar na schoner zijn herbouwd en dit zou de oorspronkelijke verwij zing naar de legendarische arabisch-assyrische zonnevogel- met-de-orgelpijpen zijn geweest. De oorsprong van dit verhaal bestaat uit louter overlevering; bewijzen zijn er niet, maar dat hoeft de waarheid ervan niet in de weg te staan. Gastdagen waren van oudsher vaak de plaats van zulke monde linge overleveringen. Een merkwaardigheid is overigens dat in het genoemde testa- ment de comparant Jacob Groot heette. De bewoner/eigenaar

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 11