21 DE VOORJAARSLEZING DOORNUMMEREN STRAFPORT BETAALD? Woensdagavond 22 april houden we onze voorjaarsbijeenkomst in het Rijper Huis, aanvang 20.00 uur. Drs. H.Th.M. Lambooij uit Schagen houdt dan zijn lezing met dia's over "Het Noordhollands Landschap sinds de Ijstijd". We nodigen U bij deze uit, daarbij aanwezig te zijn. Als schrijver van het boek "Getekend Land" heeft de heer Lambooij zich bezig gehouden met de veranderingen in het Noordhollandse landschap, in het bijzonder gedurende de mid deleeuwen. Een van de boeiendste aspecten van de vele aard kundige studies die de laatste tientallen jaren zijn gemaakt, is dat West-Nederland tot diep in de middeleeuwen bedekt is geweest met een enorme (hoog-)veenlaag. Deze veenlaag was hoog en sterk genoeg om het zeewater buiten de deur te hou den. De bewoners van deze streken hebben er evenwel mede toe bij gedragen dat Noord-Holland voor een groot deel onbewoonbaar werd en zelfs gedeeltelijk een prooi werd van de golven. Toen in het midden van de 14e eeuw het land steeds natter werd, voltrok zich een sociaal-economische ontwikkeling, waardoor de bewoners van het Noorderkwartier minder afhankelijk werden van wat de eigen bodem voortbracht. Een sociaal-economische ontwikkeling die tot uiting kwam in de opkomst van een "ste- denland" Uitgangspunt bij de lezing is de tegelijk met "Getekend Land" verschenen archeologische kaart van Hollands Noorderkwartier van circa 1350. Getracht wordt een aantal van deze kaarten en het boek verkrijgbaar te stellen tijdens de pauze van de a.s. voorjaarslezing. U bent van harte welkom! Met ingang van dit nummer worden de pagina's doorlopend ge nummerd. In plaats van pagina 1 is dit pagina 21, aanslui tend op de laatste pagina van de vorige "Chronyke". Per jaargang wordt deze doorlopende nummering aangehouden. Een en ander gebeurt op verzoek van de archiefdiensten, waar ons verenigingsorgaan ter inzage ligt. Sommige leden die de Chronyke per post ontvangen, hebben bij ontvangst van de vorige zending (Chronyke en agenda plus jaarstukken voor de ledenvergadering) van PTT een toegevoeg de uitnodiging ontvangen 1,70 strafport te betalen. Ten

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 5