ROL 39 levr .Tieke Oldenburg half twee ter raad- half tien jl.f vier e verjaar- t het ver- telhof" te ici mevrouw res van de en" die de 986 heeft penteke- ngracht in al als 16- 1 gemaakt elling van Lsvljjt" in aanleg 3t uitdruk igen in de |ik, vooral 3en "laat- jeugd het ;n platte st ze de ir meisjes van ver- vanzelf- 1dat zij vroeg ze, toen ze 16 was, aan de onderwijzer van Driehuizen, of er geen mogelijkheid was dat ze alsnog een mulo kon bezoeken. De meester antwoordde;"Aan zoveel kennis gaat de wereld ten- onder". En dat was dat! Het bleek haar na enige tijd echter dat ze zonder diploma van de middelbare school toch wel een onderwijs-akte kon behalen. Lo-tekenen haalde ze op de Stadstekenschool voor Jongens te Purmerend. De akte r (handwerken) volgde al snel en in 1935 behaalde ze de akte "fraaie handwerken". Allemaal studie die in de avonduren werd gevolgd, want overdag werkte ze mee in de boerderij en het gezin van haar ouders, die in middels nog vier kinderen hadden. In 1936 verliet ze de ouderlijke boerderij, om in Den Haag te gaan werken, als ontwerpster in "Het Hollands Kunstweefhuis" Ze ontwierp er dessins voor geweven tafelkleden en kussens, maar de meeste ontwerpen betroffen brei- en borduurwerk. Werkdagen van half negen tot kwart over zes en één keer in de drie weken een dag naar typeles, zodat ze de beschrij ving van de patronen op stencil zou kunnen tikken. iaprovisatietalent Ik heb haar in die periode, wanneer ze 's zondags thuis was bij haar ouders - mijn buren - wel zien zitten oefenen op een "toetsenbord" wat ze had nagetekend op een blocnote vel: allemaal cirkels, getrokken rondom een cent, met de letters in schrijfmachine-volgorde. Zo trainde ze zich in het tienvingersysteem. En wij kiekels, haar broertjes en ik, zagen tot onze verbazing dat ze de zinnetjes die wij mochten dicteren, razendsnel en goed "typte", terwijl we haar let terlijk op de vingers keken! Een schrijfmachine als "home- trainer"was natuurlijk handiger geweest. Maar die hadden mijn buren niet. Improvisatietalent wel In crisisjaren en oorlogstijd kwam dat van pas... Nel Rol kreeg in 1952 een beetje genoeg van haar werk als ontwerpster. Ze besloot, inmiddels 40 jaar oud, alsnog haar mulo-diploma te gaan halen en daarna een leraren-opleiding Ns te gaan volgen. Ze leerde overdag en werkte 's avonds en in het weekend aan haar ontwerpen voor het Hollands Kunstweefhuis, om tegelijkertijd de kost te kunnen verdienen. Eenmaal in het bezit van de Ns-akte ging ze het onderwijs in. Eerst in 't Gooi en op Ns-opleidingen te Haarlem en Tilburg. Vervolgens uitsluitend in Haarlem. Uiteindelijk heeft ze 22 jaar onderwijs gegeven in de naaldvakken en textiele vorm-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 23