36 Maar nei een coidje rooide 'c erop. 'Een beste stapel al, ei?' 'Ja, deer legge de takke van onze hoining.' 'Koik 'rs, deer loit ons ouwe kassie, vader heb 't stikhakt, dat mocht oigenlijk niet van moe.' 'Zaterdag maar weer verder, ei?' 'Ja, da's goed.' En verroisd en rozig ging 't hele spul op huis an. Op 30 apni is 'r een mooie kóninginnestook opbouwd. De joossies hewwe heêl wat sjouwd, maar op 'n end kwame d'r vezellef een paar vaders te hellep. Die zurrege ok voor de pereróhe, de lucifers en nag wat snaierai voor de joós. En as t twemchng worar ioopt t halve durp uit om nei de békering te gaan. Kloine kindere an de hand van huilie moeders en grótere, die uithoinig lopen te mal jagen om de stook. Den is 't oindelijk donker genog, volgens de manne. D'r wordt overal pererólie over de stapel hout en takke goten, de joós worre waarskouwd: 'Vort, óór, niet te dicht bai!' en den steke ze 't zakie in de brand. Wat een gezicht: gêle en rooie vlamme vrete an de takke en de ouwe krante, an stikkendige kissies en an 't ouwe kassie. Eerst koikt iederien wat stillig nei dat vlammegeweld, maar nei een toidje hoor je al weer geskreêuw en gegier. De joös doene tikkie-de-man om de stook en enkelde doerakke prebere zo dicht mogelijk bai 't vuur te kommen. 'Bai boer Groot en bai Klaas Dekker kè-je drop kroige!' wordt 'r zoid. Alle man deer op an vezellef. De ouwelui stane, uit de wind, nag effies te beur zen. Cor Huisman komt anfietse: 'Op de Stroet hewwe ze ok een beste stook zag ik wel, maar deuze is nag gröterder, skat ik,' zoit-ie. De joós die 'm hore koike groós. Zachiesan wordt 't vuur minder, de kloinste kindere moete te bed, 't is al laat zat voor huilie. De gröters bloive nag zo lang as 't ken en magge bai de stook koike en speule. An de kóningin hewwe ze de héle eivend niet docht, maar evenzogoed was 't voor huilie een prachtfeist. Békere.In Sunt Maarten gebruikte ze dut woord voor 't verstoke van een héle berg takke, ouwe rommel en zuk en zuk met Koninginnedag. Ze hadde 't den ok over: nei de békering gaan. Jan Pannekeet skroift in zoin 'Westfries woordenboek': békeme; (1. stro, stop pels e.d. op de akker verbranden, 2. vreugdevuur ontsteken op de avond van koninginnedag). In de Speelwagen (eerste jaargang, 194Ó) wordt 'r praat over 'békenen'. J.P. Geus skro''i <,/er 'békenen', zoas dat beurde in Koedoik. De skoóljoós zonge deer den een liedje bai 't takke ophale. Ikkie, tikkie too, Boer mag ik een bossie stroo? Den mag je komme warreme Al in je blote arreme, Al op het lage land, deer wordt de boel verbrand en as je den niet geve wil den zelle we 't van je rove! 't Vuur werd anstoken op de eivend van de 19de februari; dat was de verja ring van koning Wullem III.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 20