Köninainnestook 35 toestuurde wat ze enkele jaren geleden in "West-Frieslands Oud en Nieuw" had geschreven. Een herinnering uit haar jeugd in Sint-Maarten, waar de "koninginnestook" door de ouderen nog de "békering" werd genoemd. Waarschijnlijk doordat in vroeger jaren in haar dom het békenen van 22 of 24 februari werd verschoven naar de verjaardag van koning Willem III, op 19 februari. Ina Broekhuizen-Slot sc oef ~o: "Deze békerings brandden in het hele westelijke dec var. West- '7vi eslar d. Alle dorpen en gehuchten hadden een "stook". In oostelijk West-Friesland, waar ik nu woon, is dit gebruik onbekend". Hier is haar jeugdherinnering. In t Westfries vanzelf. CB. Bai moin weten werd koninginnedag bai ons vroeger niet vierd met spelletjes, optochte, zinge bai de burrie of zuk of zuk. Wai ware niet zo köninginnerig. Wél dede we wat aars die dag en de weke d'r voor. 't Was op een mooie lentedag dat een heêl deêl joós bai mekaar stonde op 't skoólploin. 'Zalle we vemiddag 'rs beginnen?' 'Ja, da's goed. Wai hewwe thuis een driewieldekar, deer ken 'n zoöt op.' 'Oh, ik vraag an buurman Groot of ik z'n krossie liene mag.' 'Komme jullie den bai de driehoek allegaar, om ien uur?' Al meer joós en moide kwame d'r bai staan en luisterde nei 't gepraat. lederien was 't 'r mee iens. 's Was nou gnap, droug weer en 't werd al d'rs wat. As ze met koninginnedag een pittig stokie hewwe wouwe den most 'r wel wat beure. Om half ien was de eerst al met een krossie bai de driehoek. Lenigiesan kwame d'r meer joós en moide bai. Ok kloine broertjes en zussies ware meekommen, dat kon gerust en den had moeder mooi d'r hande vrai die woenesdagmiddag. Toedat de kerkklok ien uur sloeg ginge ze an de veert. Eerst de Hoge Buurt maar op. Bai de huize weer ze skoóljoós hadde lage meistentoids de takke, houtjes of plankies al bai 't hek. Bai de are huize belde de moide an of ze riepe 'Vollek!' bai de achterdeur. As T den ientje kwam vroege ze gnappies: 'Heb u nag wat voor de koninginnestook?' 'Ja, oor,' was meistentoids 't ant woord 'loop maar effies mee.' Een paar joós en moide ginge mee nei de boet of achter 't huis. Deer lag deurgaans een zootje troep, wat verstookt worre kon en wat de mense met een erregie bewaard hadde voor de békering. D'r ware ok mense die een paar stuivers of een dubbeltje gave voor de peterólie. Zo trokke de joós deur 't durp en nei een paar uur bedaarde ze, met volle karre en krossies, bai 't land van boer Wit. Deer, in een kaal hoekie weer toch niks groeide, werd alles uitladen en opstapeld. Dat had nag heêl wat in, oór.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 19