De „overval" in Schermerhorn ILLEGALITEIT OP HET SCHERMEREILAND 26 "Mijn naam is Kees Huisman. Ik ben getrouwd met Koos je Groot. Zij is afkomstig van de voormalige kalkovens "Dillenburg" bij De Rijp. Halverwege de oorlogsjaren ben ik, door haar, in contact ge komen met de verzetsgroep in De Rijp. De leiding ervan be rustte bij pater Van Baarsen. De commandant voor de actvi- teiten "in het veld" was Willem Woestenburg. Die activitei ten betroffen in hoofdzaak het kraken van bevolkingsregis ters en wapentransporten. We waren niet betrokken bij drop pings. Daar was een speciale afdeling voor, de CAT: centrale afwerpterreinen. We hebben wapentransporten verzorgd, uit de Purmer, naar De Rijp. Meestal per bakfiets, maar de eerste keer op de fiets. Zo kregen we ook onze eerste karabijnen. Een schoffel en een hark aan de stang van de fiets gebonden en daar een zak omheen. In de zak zat de karabijn. In de fietstassen de hand granaten en daar aardappelen bovenop. Die karabijnen hadden we speciaal aangevraagd. Willem, die in dienst was geweest, wilde langdragende wapens, voor het geval dat we onze "vesting" moesten verdedigen. Dat was "Dillenburg". De plaats van waaruit onze ondergrondse opera ties werden uitgevoerd. Het kraken van de bevolkingsregisters werd nodig toen de Duitsers mensen gingen oppakken voor de Arbeitseinsatzdie zich niet hadden gemeld. Het begon met de overval van het bevolkingsregister van Amsterdam, in maart 1 maar daar deden wij natuurlijk niet aan mee. Dat was ver v i waar schijnlijk een Amsterdamse KP-groep. Je deed overigens als verzetsgroep nooit da overval in je eigen woonplaats. Die op het raadhuis van De Rijp is gedaan door de groep Deemster, waarmee we wel contact hadden. Of Graft wèl door onze groep is gedaan, weet i< niet meer. Het resultaat, de kaartenbakken, <wam wel bij ons terecht. Wij hebben de kraak gezet in Crootscherner en in Schermer horn. Die in Grootschermer was een moeilijke. Daar zat een foute burgemeester, die als enige in bezit was van de sleutel van da kluis, waar de persoonsbewijzen en het be volking sregir ^r in waren opgeborgen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 10