6 een Sint-Pieterliedje van Wieringen: Zoals de jongens in Noord-Friesland met brandende strobosser. over de akkers liepen, zo liep men op de bekemavond op Wierin gen rond met stokken waarop ook zo'n brandende strobos was ge stoken, aldus Taanman. Fantastisch effect In "Nederlandse Historiën" 7e jrg.nr.1, vertelt H.P.van Iperej over eveneens de Sint Pieter-vuren: "Lustig brandden eertijds op Sint Pieter de vuren, waaromheen een rondedans werd uitgevoerd, terwijl een rijmpje werd gezongen, welks inhoud, een hunkerend verlangen herbergt naar het komende lentesei zoen. Vonkende strobossen werden onder gejuich op stokken rondgedragen. De ritmische dans dezer geimproviseerde fakkels1 gaf op donkere avonden een fantastisch effect. In de duinen van de Friese eilanden flakkerden eveneens hoge vuren op en nadat de gloed was gedoofd en de as door de zeewind was verstoven, trokken de pas aangemonsterde zeelui naar de gereed liggende schepen." Intussen lijkt het allemaal tot het verleden te behoren. B hoor"er tegenwoordig niet meer van dat ergens in de omgeving nog wordt gebekend. Het is blijkbaar niet "spannend" meer voor jongelui van de basisscholen, een bekemhoop bij elkaar te zeulen. Zelfs het tot voor kort in De Rijp nog in ere gehouden vreugdevuur op de avond van kermisdonderdag - ingevoerd uit Twente door brandweercommandant D.J.Bulsink, als ik wel ben ingelicht - behoort tot het verleden. "Mag niet meer als gevolg van de provinciale verordening", is me verteld tijdens de jongste nieuwjaarsreceptie in de sporthal van Graft-De Rijp. Die verordening doet dan precies wat de 18e eeuwse verordening van de Rijper vroedschap al aanrichtte: jong en oud beroven van een vreugdevuur-traditie die terugging tot in de zéér grijze oudheid van onze zéér verre voorvaderen en -moederen. Maar misschien heeft de televisie als "spannende" concurrent al veel drastischer de bekentraditie stuk gemaakt dan het ambtelijke werkstuk van de provincie. En ja, toen ik zo'n jaar of 28 geleden in Zeeland op bezoek was bij een oude school- Die Hei je gien glaasje rooie wijn Dan zullen we vanavond vrolijk zijn Hei je gien turf, hei je -n hout' Sinte Pieter is zo koud. m

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 8