3 om nog even dicht bij huis te blijven, zowaar de school van f Markenbinnen in 1970 zijn naam "De Baecken" opgeleverd. r^t* Het voorstel daartoe, aan de gemeenteraad van Uitgeest, waar onder Markenbinnen (nog) ressorteert, luidde destijds (10 sep tember 1970): "Wij B.en W.) hebben ons met de oudercommissie van de school en met de Contactcommissie Markenbinnen verstaan over de vraag of het aanbeveling verdient aan deze nieuwe school een naam te geven. Deze vraag werd unaniem bevestigend beantwoord, zodat wij de leerlingen van de school, c.q. hun ou ders hebben verzocht een naam te bedenken. Ie titel "24 Ln mijn jonge ;en fik, die ïing van de naar hoe je aan het be- ïte Matthijs duide- Dekem" is de s op dat men srwijl die in wel in ere De Rijp en ordening uit regeltje... nleiding van van zijn va- aantekening welke door i vastgesteld den langs de het uitste- betreffende mogen beke- Is generaties )k zo'n bepa- beide dorpen loordhollands zijde van het ebleken, een iddeneilanden 1. Het heeft, Baken? Naar aanleiding hiervan zijn vele namen ingediend, welke wij hebben voorgelegd aan genoemde oudercommissie en contactcom missie. In beide commissies ging de voorkeur uit naar een naam welke herinnert aan de zgn. "bekenfuuk" (etymologisch: beken baken, fuuk vuur), een vuur dat in Markenbinnen als baken werd gebrand toen de omliggende polders nog open water waren. Toen na de inpoldering van de wateren rond Markenbinnen dit vuurbaken de betekenis had verloren, werd het branden van het vuur als een folkloristische gebeurtenis in ere gehouden. Sinds de tweede wereldoorlog werd het vuur jaarlijks in de maand februari ontstoken op de weide waar thans de school wordt gebouwd. In overleg met de Contactcommissie Markenbin nen stellen wij u daarom voor aan de nieuwe school de naam "De Baecken" te geven." Aldus het voorstel van B. en W. van Uitgeest aan de gemeenteraad aldaar. Geen fik aaar fuuk Twee kanttekeningen van mij, hierbij: "bekenfuuk" was de term die mijn kornuiten en ik ook bezigden, indertijd. Wij plachten ook niet te spreken van "fikkie stoken", maar "fukie stoken". En: de theorie dat de bekenfuuk van Markenbinnen te maken zou hebben met een baken temidden van polders die nog open water waren, lijkt me (te) ver gezocht. Het enige ingepolderde open water van destijds was/is de Starnmeer. Wouderpolder en Marker- veld zijn "ouweland", gelijk de Eilandspolder. Ook de opmerking dat de folkloristische "fuuk" sinds de tweede wereldoorlog in februari werd gehouden, slaat de plank mis. Het gebeurde alom sinds onheuglijke tijden op de Sint Matthijsdag, 24 februari. Hoewel ook Sint Pietersdag (22 februari) wel als bekendag blijkt te zijn gevierd. Het Folkloristisch Woordenboek (1949) vermeldt namelijk onder "békeme": het voorjaarsvuur te Castri-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 5