15 Gaaf gebleven Verdwenen Veroaningen De langzamerhand ontstane zeldzaamheid moge nog blyken uit de omstandigheid dat eertijds ook de dorpen West-Graftdijk en Grootschermer een doopsgezinde kerk hebben gehad, evenals Marken-Binnen en meer recent nog ook West-Knollendam. De laatste is in de jaren '70 gesloopt. Die van West-Graf tdijk is gesloopt in 1928, nadat het gebouw al zijn bestemming als kerk had verloren in 1921, toen de kerkeraad besloot het te verkopen aan de plaatselijke gymnastiekvereniging. Het kerkje stond in /ie bocht van de Zuiderstraat waar zich nu de kan tine van scheepswerf "Voorwaarts" bevindt. preekstoel met klankbord, op een zware voet. Op de orgelver dieping staat het harmonium, wat enkele jaren geleden is ge restaureerd. De orgelverdieping wordt naar de kerkzaal toe afgesloten met een balustrade. In de consistorie bevindt zich een tegelschouw. Hoewel de u voorzien van elektrische verlichting, behoort tot de inventaris nog een zestal koperen petroleumlampen, benevens een aantal stoven. De reden waarom deze Vermaning op de Provinciale Monumenten lijst is geplaatst, is de architectuurhistorische waarde, we gens de gaaf gebleven hoofdvorm en detaillering en het be houden oorspronkelijke interieur. Het dient te worden opgevat als een zeldzaam geworden authentiek voorbeeld van vermanin gen uit de tweede helft van de vorige eeuw. Mede reden ge vend is de karakteristieke eenvoud in materiaal, constructie en meubilering. Tot de kunsthistorische waarde behoren behalve de reeds ge noemde petroleumlampen en stopven ook enige bijbels en lied boeken uit de vorige eeuw. "De doopsgezinde kerk is van cultuurhistorische waarde als element uit de geschiedenis van doperse gemeenschappen in Noord-Holland", aldus de Provinciale Monumentenlijst. Waar de vermaningen van Grootschermer en Marken-Binnen heb ben gestaan is schrijver dezes niet bekend, noch wanneer zij uit het dorpsbeeld zijn verdwenen. Is er iemand onder de le zers die daarover opheldering kan verschaffen? CB. Het volgende nummer verschijnt tegen eind april. Kopij daar voor s.v.p. inleveren vóór 1 april.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 17