13 DE KELTEN IN DE BELANGSTELLING Tot een paar jaar tevoren hadden enkele winkeliers in krui deniers- en grutterswaren met succes ook veevoer verkocht.Er was inmiddels een maatschappij opgericht waarbij vele veehouders zich hadden aangesloten voor gezamenlijke inkoop van veevoerDie maatschappij was gevestigd te Oudshoorn en ze had een opslagplaats te Schermerhorn. De winkeliers on dervonden hiervan schade. Hun debiet was belangrijk gedaald. De winkelnering ondervond ook concurrentie door de stoomtram die maakte dat Alkmaar en Purmerend zo gemakkelijk bereikbaar waren geworden. Ook van slechts enkele winkeliers was bekend dat zij over voldoende bedrijfskapitaal beschikten, terwijl de meesten dat moesten ontberen Er waren in 1912 maar liefst 8 vergunninghouders en 2 verlof zaken. Deze ondernemingen werden als nevenbedryven gerund. Het rapport besluit met de opmerkingen dat handel en indus trie er van weinig betekenis zijn; dat het zielental terug loopt; dat de middenstand in kwijnende toestand verkeert en dat geen middelen tot verbetering bekend zijn. Een weinig benijdenswaardige positie van Schermerhorn, anno 1912. Als grondleggers van de Europese beschaving worden meestal de Grieken en de Romeinen genoemd. In hun tijd echter bestond in een groot deel van Europa een heel andere beschaving, na melijk die van de Kelten. Op 7 mei begint Teleac met een serie van 6 t.v.-programma's van een uur en 8 radioprogramma's van een half uur over die Kelten. Bij deze series behoort een studieboek, wat verkrijg baar is in de boekhandel (ISBN 90-6533-283-9) a 59,50.Het is ook te bestellen bij Teleac Utrecht, op giro 54 42 32. De Kelten, een conglomeraat van stammen met één taal, één godsdienst, één cultuur, hebben gewoond in een gebied wat zich uitstrekte van Turkije tot in Ierland en van de Karpaten tot in Spanje. Ze waren er al in de 8e eeuw voor Christus, toen Homerus de Ilias en de Odyssee schreef. De Kelten waren volgens de Grieken zeer gastvrij maar ook woeste krijgers. Ze hebben het ijzer in Europa geintroduceerd en fraaie kunst- en gebruiksvoorwerpen nagelaten. Doordat ze een sterk individualistisch karakter hadden, hebben ze nooit een doeltreffend samenwerkende macht tegen de Romeinen kun nen vormen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 15