10 Scbwvtrljory <xar7 Yjel becjir) t'aw deze ceuu) In 1912 is in Noord-Holland een enquête gehouden door een daartoe ingestelde commissie teneinde te onderzoeken hoe het in de dorpen was gesteld met voorzieningen op het gebied winkelstand en nijverheid, alsmede mogelijkheid tot eventuele verbetering. Ook in Schermerhorn werd zo'n onderzoek ver richt. Hierdoor is een duidelijk beeld vastgesteld van de voorzieningen in deze - toen nog zelfstandige - gemeente aan het begin van deze eeuw. Het rapport begint met een overzicht van de inwonertallen sinds 1874. Op 31 december dat jaar waren er 1278 inwoners. In 1879 waren het er 1285; in 1884 teruggelopen tot 1226 en zo zette die terugloop langzaam door: 31 december 1889 nog 1176 inwoners; vijf jaar later 1117 en op 31 december 1908 nog maar 1016. Veehouderij was het hoofdbedrijf, met daarnaast in mindere mate tuinbouw.Deze laatste werd in hoofdzaak bedreven door de niet-bezittende klasse, die onder veel inspanning slechts een middelmatig, soms zelfs maar sober bestaan vindt, aldus het rapport. Van de veehouders verwerkten enkelen zelf de melk. De mees ten leverden echter hun melk aan in deze of in omliggende gemeenten bestaande kaasfabrieken. Afzetplaatsen voor de zuivelprodukten waren de wekelijkse markten te Alkmaar en te Purmerend. De tuinbouwers zetten daar eveneens hun produk- ten af, maar ze voerden die ook aan op de markt te Amster dam. Sinds 1895 was Schermerhorn door de stoomtram verbonden met deze marktplaatsen. Er liepen goede beharde wegen door de gemeente. Het dorp lag bovendien aan goed vaarwater, maar het verkeer te water beperkte zich tot aanvoer van brand stoffen, bouwmaterialen en handelsartikelen voor winkeliers. Er was maar één schoolDaar waren drie leerkrachten aan verbonden. Het schoolverzuim was gemiddeld 8% en liep soms op tot 10% in sommige maanden. Het rapport noemt dat "nogal aanzienlijk". Herhalingsonderwijs werd door slechts enkele jongens gevolgd. Een bepaling dat meisjes buiten de avond uren herhalingsopnderwijs moeten kunnen genieten had hier geen effect zodat "zij die dat onderwijs zozeer behoeven,daar van verstoken blijven". ►i o 9 rt) sr e o t- >1 0 a

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1992 | | pagina 12