NOG EENS DAT STROOPBROOD GENEALOGISCHE DAG 19 De heren Cees Heinis en Siem Visser hebben me er op attent gemaakt dat bakker Van Tiel van Noordeinde indertijd ook stroopbrood maakte. Volgens Visser twee keer per jaar. Maar evenals ikzelf konden beide heren zich niet herinneren in welke tijd van het jaar of bij welke gelegenheden. Rita Koerse-van Tiel was zo vriendelijk haar oom, de stroopbrood- bakker, te bellen en het hem te vragen. Maar...ook hij wist het niet meer. Hij dacht: met sinterklaas. En dat waag ik nou juist zeer te betwijfelen, doordat ik zeker weet dat ik, voorop de stang van de fiets van mijn oudste broer, ben mee geweest, stroopbrood halen bij bakker Van der Schaaf in Oosterbuurt, tijdens zomerweer en vermoedelijk hooitijd. Echter, ook de heer C.Hoek Fz. in De Rijp, oud-inwoner van Oosterbuurt, meent dat stroopbrood met sinterklaas werd gegeten. Misschien dat we zó dan toch aan die twee keer per jaar komen (en dan hebben we allemaal gelijk...). De familie Hoek bestelde (inderdaad vroegtijdig) het stroop brood bij bakker Jb.Klinkhamer te Oost-GraftdijkHij bakte, volgens de heer Hoek, ook strooptaai. (En knapkoeken, naar ik uit eigen ervaring weet.Daarover een volgende keer meer. Ex-bakker Van Tiel gaf via nicht Rita telefonisch ook een - niet in details uitgewerkt - recept van het stroopbrood: Melk, gist en meel maken tot een stijf deeg. Stroop en honing op het vuur. Dit door het deeg kneden zodat het een zacht deeg wordt. Dan bolletjes ervan maken (afwegen) en die naast elkaar op een plaat zetten en laten rijzen en tenslot te bakken."Het was", aldus bakker Van Tiel,"werk waarbij je veel op het gevoel moest doen. De baktijd bijvoorbeeld was afhankelijk van hoe warm je de oven stookte. En een oventhermometer hadden we niet". "Acht bolletjes aan elkaar was een schoofje", herinnerde bakker Van Tiel zich nog. Hij is nu 80 jaar en woont in Scheveningen. CB. Er wordt ook dit jaar weer een genealogische dag gehouden in Noord-Holland, en wel op zaterdag 21 september in Den Helder De afdeling Den Helder van de Nederlandse Genealogische Vereniging viert daarmee haar zilveren jubileum. Deze feest dag wordt gehouden in gebouw "De Boeg", Middenweg 159 Den Helder.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1991 | | pagina 21