6 Uit het boekje van de Mr. Schi Ider 4) 6 juni. We konden gelukkig weer een half pond boter kopen, op de bon, en melk ook weer bij de melkboer: een liter per dag op de bon, tegen 15 cent. 16 juli. Heden krijgen we weer elektriciteit. Witbrood op de bon (8 ons) kost nu 24 cent. Alles gaat iets vooruit,maar er is nog geen textiel. Het broodrantsoen is nu 24 ons in de week, met nog 6 ons bescuit en 200 gram bloem en evenzoveel boter en margarine. 1 augustus. We krijgen weer gas, van 's morgens half elf tot half één en 's middags van vijf tot zes uur. Op de bon een halve liter petroleum, dus we gaan aardig vooruit.Alleen zeep en zout zijn nog schaars. Daarvan krijgen we om de twee weken 50 gram; suiker elke week 125 gram en het broodrantsoen is nu al 28 ons in de week. 16 augustus. Japan heeft nu ook gecapituleerd en Nederlands Indsië is vrij. Dat zal voor ons allen een reuze verbetering geven. 10 en 11 september. De Rijp viert nu bevrijdingsfeest .We heb ben mooi weer en een buitengewoon mooie versiering; prachtige erepoorten en heel veel borden met spreuken. Er is de mede deling gekomen dat de kerkklokken in Groningen zijn, onbe schadigd, en dat ze naar De Rijp zullen worden verzonden. Tot zover het oorlogsdagboek van mevr. T.Oldenburg-Hoek. Voor velen die de oorlogsjaren bewust hebben meegemaakt onge twijfeld een opfrissertje van het geheugen. Voor wie het niet heeft meegemaakt stellig af en toe verbazingwekkend. Voor de genen die zelf zich de details van oorlog en - vooral - de bevrijding herinneren, hier en daar zeker ook emotioneel. Kortom: een waardevol stuk in de plaatselijke historie. Gedenkwaardige zaken Tussen de talloze ambachtelijke aantekeningen door vinden we in het boekje van onze vakman ook enkele verslagen van memorabele gebeurtenissen in De Rijp en omgeving. Alle geda teerd in de eerste helft van de 19e eeuw. De onderwerpen zijn velerlei. Leest u maar mee: "Voor het Maaken van 't orgel in de Mennoniete (doopsgezin de )Kerk te Rijp in 't jaar 1808. Heeft Gekost ƒ5800. Aan on- koste enz. ƒ3169. te Zamen 8569". '24 Julij 1808 is er in de sterremeer een Zilveren Zweep ver-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1991 | | pagina 8